Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nejoblíbenějším zábavným pořadem je Krausova talk show

Jan Kraus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kraus | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Programy veřejnoprávní České televize mají dobrou pověst a ke sledování si je vybírá vůbec nejvíc z českých diváků. Její zábavní pořady lidé hodnotí jako nejlepší, nevysílá prý ale tolik filmů, kolik by chtěli. Vyplývá to z nejnovějších dat kontinuálního výzkumu, který pro ČT provádí agentura SC&C.

„Narozdíl od mediální obrazu České televize je skutečný obraz u těch, pro které vysílá, jiný,“ podotkl generální ředitel televize Jiří Janeček na dnešním zasedání Rady ČT, kde se výzkum prezentoval.

Podle letošních dat z průzkumu, který si televize nechává dělat kontinuálně každé dva roky od roku 2001 a jenž teď proběhl na vzorku 1427 lidí starších osmnácti let, si programy ČT vybírá ke sledování 44 % lidí, komerční Novu 42 %, Primu 12 %, ostatní menší kanály lákají zbývající tři procenta.

Komerční televize se může těšit z o něco mladšího publika. Sledují je totiž lidi, kterým je v průměru 42 let, průměrnému diváku veřejnoprávních programů je 45 let. Česká televize se přitom může pyšnit diváky vzdělanějšími, sledují ji třikrát víc vysokoškoláků než její komerční konkurentky.

Na ČT lidem chybí filmy

Co diváci od jednotlivých kanálu čekají především? Na ČT1 hledají hlavně zprávy, na ČT2 je zajímá sport a vzrůstá zájem o náročnější pořady. „Nova je naopak programem, který saturuje zábavu,“ prezentovala Jana Hamanová z SC&C, mluvila o seriálech a především o filmech.

Právě rozsah filmové nabídky považují tázaní za největší slabinu České televize. „Je jim někdy líto, že musí pro kvalitní filmy sáhnout ke konkurenčním televizním programům,“ uvedla Hamanová.

Vysoce naopak hodnotí zábavní tvorbu veřejnoprávní televize. Jako nejlepší pořad tohoto druhu lidé jmenovali talk show Jana Krause Uvolněte se, prosím, druhé se umístilo letité Televarieté, uváděné za minulého režimu státní Československou televizí, třetí skončila soutěž Hádej, kdo jsem komerční Primy.

S velkým odstupem pak následovaly seriály Novy a Primy Ulice, Velmi křehké vztahy a Ordinace v růžové, za nimi pak produkce baviče Karla Šípa.

Jako ideální pořad na sobotní večer uvedli tázaní soutěž, která „nejen pobaví, ale diváci se z ní dozvědí něco nového“. Přitom plná třetina lidí si jako nejlepší televizní náplň sobotního večera představuje kvalitní film.

Nepravosti odhaluje hlavně Nova

Příliš se nemění to, jak lidé cítí image stanic. Už od prvního průzkumu v roce 2001 je podle slov Hamanové „ČT1 je vnímána jako důvěryhodná a seriózní“. „Nova je vnímána stále jako senzacechtivá, ale v menší míře než v uplynulých letech, nejvíc ji charakterizuje seriálová produkce,“ přiblížila výzkumnice.

Nad veřejnoprávními programy přitom komerční stanice – hlavně Nova – vítězí jiném v podstatném ukazateli, a sice v tom, jak veřejnost vnímá její schopnost odhalovat nešvary ve společnosti. „Odhalování nepravostí politice, v tom má Nova a Prima neustále primát,“ podotkla Hamanová.

Výzkum postihoval názory lidí na televizní vysílání. Jak řečeno, ČT třeba přiřknul nejvíc diváků, podle elektronického měření sledovanosti, používaném televizemi i mediálními agenturami jako jednotná měna na trhu, je ale lídrem Nova. Loni průměrně přilákala 37,92 % lidí starších patnácti let, zatímco čtyři programy ČT dohromady 31,02 %, Prima 17,93 %, ostatní televize lehce přes třináct procent.

„Jde o výzkum ne toho, co je, ale jak to lidí vnímají,“ upozornil později v následné diskusi na schůzi televizní rady její předseda Jiří Baumruk.

Anketa

Která televizní stanice má podle vás nejlepší program?

ČT 1 521
ČT 2 5919
ČT 4 151
ČT 24 542
Nova 418
Nova Cinema 108
Nova Sport 172
Prima 324
Prima Cool 521
Barrandov 235
Óčko 126
Hallmark 117
HBO 171
HBO 2 95

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...