Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Někteří muslimové se bouří proti seriálu o Mohamedově druhovi

Muslimové (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimové (ilustrační foto) | foto: newstalk.ie

RIJÁD K muslimskému ramadánu nepatří jen denní půst. Mnozí věřící se těší na televizní seriály, které jsou v tomto období vysílány v premiéře. Saúdská Arábie financovala problematický seriál pojednávající o příteli proroka Mohameda a druhém Mohamedově nástupci chalífovi Umarovi.

Vykladači islámu i veřejnost se nyní podle agentury AFP přou, zda to je v souladu s vírou, která zobrazování Proroka i jeho nejbližších zakazuje.

Seriál Umar

Seriál Umar je historickou freskou z období života Umara ibn Chattába. Za jeho vlády v 7. století se začal islám rychle šířit. Společnost MBC k natočení díla přizvala 30 000 herců a techniků z deseti zemí. 31 dílů se natáčelo téměř rok.

Dekret o zákazu zpodobování Proroka i jeho stoupenců
Produkce má proti kritikům silný argument - k natáčení získala předem souhlas několika náboženských autorit, které pečlivě prozkoumaly historickou správnost scénáře. Jednou z nich je vlivný egyptský teolog Júsuf Karadáví.

V rámci debaty vydala autorita sunnitského islámu mešita Al-Azhar v Káhiře náboženský dekret utvrzující věřící v zákazu zpodobovat Proroka i jeho stoupence. Podobně se ve vlastní fatvě vyjádřila i rada znalců islámu ze Saúdské Arábie.

ČTĚTE TAKÉ

Zákaz přitom není explicitně obsažen v koránu, avšak výklad znalců se opírá o zřejmý zákaz modloslužebnictví. K Umarovi se vyjadřují tisíce muslimů na sociálních sítích a mnozí chtějí, aby byl seriál z obrazovek stažen. Jeden z účastníků debaty tvrdí, že hlavní představitelé pak budou hrát v jiných hrách a v divadlech nebo filmech, čímž bude obraz Proroka a jeho druhů poskvrněn.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...