Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Až třetina školních dětí v Česku má neomezený internet

Děti na internetu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti na internetu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Neomezený přístup k internetu má třetina školních dětí v Česku. Více než tři čtvrtiny z nich se připojují přes stolní počítač a 72 procent přes notebook, více než čtvrtina má tablet.

 Vyplývá to z průzkumu portálu Seznam.cz mezi více než 3500 školáky.

Děti koukají na videa, poslouchají hudbu, hrají hry a baví se na sociálních sítích. Sledování videa je pro děti jednou ze základních internetových aktivit. Pouští si je 94 procent žáků. Ve 4. třídě kouká na internetová videa 84 procent žáčků. Od 7. třídy už prakticky všichni. Nejčastěji jsou to videa hudební, vtipná nebo videa ke konkrétním počítačovým hrám.

Odpoledne a večer na síti

Dnešní internetové děti surfují především ze svých domovů, a to hlavně v odpoledních a večerních hodinách. Jejich čas na internetu strávený se liší podle věku a potřeb školáka. Čím jsou děti starší, tím více času tráví on-line. Dítě ve 4. třídě se připojuje zhruba jednou za dva až tři dny. Zato typický osmák zapíná internetový prohlížeč hned po příchodu domů.

"Děti z nižších ročníků zpravidla nesmějí na internet, kdy se jim zachce, ale teprve když splní nějakou povinnost. Rodiče jejich pobyt on-line omezují. Dostals čtyřku? Tenhle týden žádný internet," uvedl vedoucí analytického oddělení ve společnosti Seznam.cz Michal Buzek.

ČTĚTE TAKÉ:

Zastoupení mobilního internetu u žáků základních škol roste úměrně s věkem. Zatímco na 1. stupni přistupuje na internet přes mobilní telefon nanejvýš třetina dětí, v 8. a 9. třídě už je to přes 60 procent. Rozdílná situace je u tabletů. K nim mají dotázaní školáci přístup ve větší míře jen doma a je u nich vnímán spíše jako hračka pro menší děti. S přibývajícím věkem ho zhruba v 6. nebo 7. třídě vymění za svůj vlastní chytrý telefon.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!