Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nepoučitelná ČT. Ve zprávách znovu propagovala soukromou firmu

Pavel Bláha pracuje v Seznamu. To v reportáži ČT nezaznělo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bláha pracuje v Seznamu. To v reportáži ČT nezaznělo. | foto: iVysílání

PRAHA Jsme si vědomi pochybení a redaktoři budou poučeni, dušovala se nedávno Česká televize nad reportážemi propagujícími soukromé firmy, na které upozornil server Lidovky.cz. Jenže uběhlo jen pár dní a vše se opakuje. Přímo v sídle společnosti Seznam natočila veřejnoprávní televize příběh mladého muže, který si na jejich portálu vybírá dovolenou. Šlo přitom o pracovníka Seznamu, což však ČT v reportáži nepřiznala.

Jistý Pavel Bláha chce se svou snoubenkou v zimě odjet na dovolenou do tepla a zájezd objednává na stránkách Sdovolená.cz. Právě takový příběh nabídla reportáž o zimních zájezdech vycházející z údajů společnosti Seznam, kterou odvysílaly první prosincové Události České televize. 

Dovolená přes Seznam

Jak server Lidovky.cz upozornil jeden ze čtenářů, to, že v reportáži vystupuje zrovna Pavel Bláha, není náhoda. Jde o pracovníka společnosti Seznam, která portál Sdovolená.cz vlastní. Pracuje navíc přímo v marketingovém oddělení firmy. To ale v reportáži přiznáno není.

Porušuje ČT kodex?

Jak stojí v Etickém kodexu ČT, televize se musí snažit zjistit a divákům zprostředkovat pravdivý obraz skutečnosti. Zamlčení jakékoliv důležité okolnosti bude vždy hrubým porušením pravidel ČT.

"I v etickém kodexu Syndikátu novinářů je zakotveno, že při reportážích se novinář musí vyvarovat konfliktu zájmů. A to z obou stran. Nesmí mít na reportáži vlastní zájem a pokud má zájem dotazovaný, musí být jasně deklarován," vysvětluje problém ve zpravodajství předseda Syndikátu novinářů Adam Černý.

Autorky reportáže, Barbora Kladivová a Veronika Marková, si přitom musely být vědomy, že jde o pracovníka Seznamu. Reportáž se totiž natáčela přímo v sídle této společnosti. Na dotaz serveru Lidovky.cz, zda šlo o vědomé rozhodnutí, ale neodpověděly. Veronika Marková pouze vzkázala, že více k reportáži řekne tisková mluvčí ČT. Vedení televize se ve čtvrtek přes opakované žádosti serveru Lidovky.cz k reportáži nevyjádřilo.

Nakonec tedy vznik reportáže vysvětlila alespoň společnost Seznam. "Ano, natáčelo se přímo tady. Reportérky se ptaly, jestli tu není někdo, kdo si vybírá dovolenou. Ptal jsem se a byl to zrovna kolega, který sedí vedle mě," vysvětluje pozadí vzniku reportáže Jakub Šumanský, PR specialista Seznamu. Na požádání ukazuje místo, kde se reportáž točila. Jde o zasedací místnost v přízemí firmy. Červená pohovka je nezaměnitelná.

Kdyby přitom veřejnoprávní televize přiznala, že figurant z reportáže má ve skutečnosti pracovní smlouvu v Seznamu, o pochybení by nešlo. "Mělo by tam být deklarované, že lidé, kteří popisují výhody výrobku, na tom mají svůj vlastní osobní nebo podnikatelský zájem, v tom je základní konflikt," popisuje etický problém v reportážích ČT předseda Syndikátu novinářů Adam Černý.

Manažer Seznamu vybírá dovolenou.

Zaměstnanec Seznamu vybírá v reportáži dovolenou.

Protekce v televizi?

Jako přes kopírák jednali redaktoři ČT při natáčení srpnové reportáže o stavebním spoření. Server Lidovky.cz minulý týden upozornil, že "paní Eva" chválící výhody spoření je ve skutečnosti ředitelkou ve společnosti Raiffeisen. Podrobnosti popisovala se žlutými deskami s logem společnosti v ruce.

A není to ani měsíc, co server Lidovky.cz upozornil na reportáž, ve kterém manažer Jablotronu, firmy vyrábějící bezpečnosti zařízení, vychvaluje alarmy. Představen je přitom pouze jako "majitel domu".

Selhání vnitřní kontroly

Podivné praxe ve zpravodajství ČT si všimli i v Syndikátu novinářů. "Reportáž s manažerem Jablotronu jsem viděl. Dovedl bych pochopit, že se to může stát jednou, ale pokud se taková věc opakuje, znamená to, že ve zpravodajství je něco špatně a selhává vnitřní kontrola," říká pro Lidovky.cz šéf Syndikátu Černý.

Server Lidovky.cz zjišťoval, jestli mají pochybení ve veřejnoprávní televizi nějakou dohru. Mluvčí České televize Alžběta Plívová vzkázala, že šetření v případě Jablotronu nebylo uzavřeno, autorka reportáže totiž odešla na mateřskou dovolenou. "K případu Jablotron jsme se již vyjadřovali s tím, že redakci je si tohoto pochybení vědoma a jednotliví členové redakce byli poučeni o správném postupu," napsala serveru Lidovky.cz Plívová.

Podle informací serveru Lidovky.cz obdržela Rada pro televizní a rozhlasové vysílání několik stížností na propagaci soukromé společnosti v reportážích, kterými se bude zabývat.

Napojení na soukromé společnosti

Česká televize v minulosti čelila kritice za propagaci soukromých společností. V létě server Lidovky.cz upozornil na propojení České televize a společnosti Karlovarské minerální vody. KMV zaplatily ČT rozsáhlou billboardovou kampaň, televize na oplátku točí výpravný seriál Prodavač vody o zakladateli firmy Heinrichovi Mattonim.

V srpnu pak ČT odvysílala v hlavním vysílacím čase devadesátiminutový přenos z Mattoni koktejl festivalu, zábavné estrády, kterou KMV pořádaly. Smlouvu o přenosu navíc generální ředitel Petr Dvořák podepsal až poté, co se o ní začal server Lidovky.cz zajímat.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...