Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Newsweek z něj udělal tvůrce bitcoinu. Muž se teď snaží očistit své jméno

Japonský Američan Dorian Satoši Nakamoto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský Američan Dorian Satoši Nakamoto | foto: ČTK

LOS ANGELES Domnělý tvůrce bitcoinu, japonský Američan Dorian Satoši Nakamoto, si najal právníka, aby očistil své jméno od spojitosti s touto internetovou měnou. V prohlášení jeho právní zástupce zdůraznil, že jeho klient bitcoin "nevytvořil, nevymyslel, ani jinak na něm nepracoval".

Čtyřiašedesátiletý Nakamoto zatím neuvedl, zda podá žalobu na týdeník Newsweek, který tuto zprávu před deseti dny přinesl. Nakamoto zopakoval, že o existenci bitcoinu se dozvěděl teprve v polovině února, kdy Newsweek kontaktoval jeho syna.

PSALI JSME:

Prohlásil, že už deset let nenašel stálou práci a že informace, podle nichž je tvůrcem bitcoinu, jeho vyhlídky na zaměstnání ještě zhoršily.

"Nepravdivá zpráva Newsweeku byla zdrojem velkého zmatku a stresu pro mě, mou třiadevadesátiletou matku, mé sourozence i jejich rodiny," citovala jej agentura AP.

Nakamota, který se narodil v Japonsku a v roce 1959 se přestěhoval do USA, označil Newsweek za "tvář stojící za bitcoinem". Časopis dnes uvedl, že zatím od Nakamota ani jeho právního zástupce žádné sdělení nedostal.

Po 6. březnu, kdy Newsweek svou zprávu zveřejnil, se k Nakamotovu domu v Temple City v oblasti Los Angeles sjeli novinářů a další jej bombardovali telefonáty. Nakamoto hned poté v rozhovoru s AP popřel, že by měl s bitcoinem cokoli společného. Řekl, že se stále snaží zotavit z předloňské operace prostaty a že loni kvůli finančním potížím musel odhlásit přístup k internetu.

Bitcoin

Měna bitcoin je navržena tak, aby ji nemohly ovlivňovat vlády ani centrální banky. Kybernetické "mince" "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Kybernetická měna bitcoin.

Bitcoin.

Kurz bitcoinu je však velmi nestabilní, a namísto platidla se tak tato měna považuje spíše za vysoce spekulativní investici. Kritici bitcoinu často upozorňují na možnost jeho zneužití pro praní špinavých peněz. V poslední době se navíc objevují problémy v obchodování s bitcoiny na specializovaných světových burzách.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...