Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Neznámí pachatelé ukradli přístupové údaje k 18 milionům e-mailů

Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | foto: Shutterstock

BERLÍN Neznámí pachatelé ukradli přístupová data k 18 milionům e-mailových účtů. Postiženy jsou účty u německých i mezinárodních serverů. S odvoláním na informace Spolkového úřadu pro bezpečnost v informační technice (BSI) to napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle BSI zřejmě pachatelé zneužívají ukradené údaje k rozesílání nevyžádané reklamy (spamu).

Podle BSI jsou mezi postiženými účty zhruba tři miliony e-mailových adres s koncovkou .de, u kterých úřad předpokládá, že patří německým uživatelům. Většina zbývajících adres ale má mezinárodní koncovku .com a nelze tedy určit, odkud jejich uživatelé pocházejí. O tom, jestli jsou mezi napadenými účty i adresy přiřaditelné k jiné zemi než k Německu, BSI neinformoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřad upozornil, že informace o ukradení přístupových údajů je aktuální a že pachatelé zřejmě v této době získaná data zneužívají.

Kromě rozesílání spamu ale může podle BSI dojít i ke zneužití ukradených údajů k neoprávněným nákupům na internetu, pokud mají uživatelé e-mailový účet propojený s nějakým platebním systémem a nechrání si platby dalším heslem.

V letošním roce je to už druhé upozornění BSI na masivní krádež přístupových údajů k internetovým účtům. V lednu úřad uvedl, že bylo ukradeno na 16 milionů citlivých dat.

Zhruba polovina postižených tehdy byli Němci, některé napadené e-mailové účty ale tehdy patřily i českým uživatelům. Podle německých úřadů pachatelé tehdy pocházeli z východní Evropy. BSI nyní neuvedl, zda lednová krádež souvisí s nejnovějším případem.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?