Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Neznámí pachatelé ukradli přístupové údaje k 18 milionům e-mailů

Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | foto: Shutterstock

BERLÍN Neznámí pachatelé ukradli přístupová data k 18 milionům e-mailových účtů. Postiženy jsou účty u německých i mezinárodních serverů. S odvoláním na informace Spolkového úřadu pro bezpečnost v informační technice (BSI) to napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle BSI zřejmě pachatelé zneužívají ukradené údaje k rozesílání nevyžádané reklamy (spamu).

Podle BSI jsou mezi postiženými účty zhruba tři miliony e-mailových adres s koncovkou .de, u kterých úřad předpokládá, že patří německým uživatelům. Většina zbývajících adres ale má mezinárodní koncovku .com a nelze tedy určit, odkud jejich uživatelé pocházejí. O tom, jestli jsou mezi napadenými účty i adresy přiřaditelné k jiné zemi než k Německu, BSI neinformoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřad upozornil, že informace o ukradení přístupových údajů je aktuální a že pachatelé zřejmě v této době získaná data zneužívají.

Kromě rozesílání spamu ale může podle BSI dojít i ke zneužití ukradených údajů k neoprávněným nákupům na internetu, pokud mají uživatelé e-mailový účet propojený s nějakým platebním systémem a nechrání si platby dalším heslem.

V letošním roce je to už druhé upozornění BSI na masivní krádež přístupových údajů k internetovým účtům. V lednu úřad uvedl, že bylo ukradeno na 16 milionů citlivých dat.

Zhruba polovina postižených tehdy byli Němci, některé napadené e-mailové účty ale tehdy patřily i českým uživatelům. Podle německých úřadů pachatelé tehdy pocházeli z východní Evropy. BSI nyní neuvedl, zda lednová krádež souvisí s nejnovějším případem.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!