9. dubna 2015 6:20 Lidovky.cz > Byznys > Média

Novinářka souzená v Turecku bude zřejmě osvobozena

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ANKARA Nizozemská novinářka, která v Turecku čelí obvinění z napomáhání terorismu, bude zřejmě osvobozena. Prokurátor vyzval soud ke zproštění její viny, verdikt se očekává v pondělí 13. dubna, napsala agentura AP. Případ rozsáhle kritizovali obhájci lidských práv, nizozemská vláda i západní média.

„Prokurátor právě požádal o zproštění viny,“ napsala souzená novinářka Frederike Geerdinková na Twitteru. Dodala také, že nic jiného než osvobození nepřichází v úvahu.

Geerdinková, která působí převážně v kurdském městě Diyarbakir v jihovýchodním Turecku, byla v lednu krátce zadržena kvůli údajnému šíření propagandy ve prospěch teroristické organizace. Obvinění souvisí s komunikací novinářky na internetu. Geerdinková pracuje pro nizozemský rozhlas a pro několik novin, včetně britského listu The Independent.

Turecko je dlouhodobě terčem kritiky kvůli údajnému pronásledování médií i opozice. Dlouholetý premiér a nynější prezident Recep Tayyip Erdogan ale obvinění z omezování svobody tisku odmítá a naopak tvrdí, že novináři se těší značné volnosti.

Lidovky.cz, ČTK