Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Nonstop zpravodajství z D1 mlčí. Konkurence blokuje Rádio Dálnice

Ve studiu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve studiu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Už nejenom Zelená vlna či Doprava 007. Rozhlasové dopravní zpravodajství chce už tři roky spustit také Rádio Dálnice. Nyní o to víc, protože s počínající opravou dálnice D1 zájem o zprávy o dopravě roste. Jenže zatím nevysílá. "Je zcela nepřiměřené vést konkurenční boj takovýmto podlým způsobem," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Radim Pařízek, majitel Rádia Dálnice.

Lidovky.cz: Oficiálně začalo Rádio Dálnice vysílat už před třemi roky, přesto ho zatím nelze téměř naladit. Proč?
Problém spočívá v soudních sporech. Hned v začátku, už před těmi třemi lety, podal Impuls, potažmo (Michel) Fleischmann (prezident mediální skupiny Lagardére, která vlastní Frekvenci 1 či Evropu 2, pozn. red) žaloby, které se dosud táhnou. Za nás to řeší Tomáš Sokol a už je to u Ústavního soudu, protože si myslíme, že je to zcela nepřiměřené vést konkurenční boj takovýmto nepřiměřeným podlým způsobem. Počítáme s tím, že by se to v tomto roce mělo dořešit.

Lidovky.cz: Z jakého důvodu podali žalobu?
Impulsu vadilo, že by jim vznikla konkurence v dopravě. I když to je nesmysl, protože tam kde Impuls končí, začíná Radiožurnál, a tam kde končí Radiožurnál, začíná Rádio Dálnice. A Fleishmannovi to vadí jen z principu, protože tomu vadí všechno.

Spor o Rádio Dálnice

  • specializované dopravní rádio
  • licenci má udělenou pro rozmezí let 2008-2017
  • od RRTV získalo 23 kmitočtů, rozhodnutí však soudně napadli provozovatelé rádií Impuls či Frekvence 1
  • jak už dříve uvedl server Radiotv.cz, konkurenční stanice se obávají, že by Rádio Dálnice po spuštění dělalo nejedné z existujících rozhlasových stanic problémy v příjmu jejich signálu

Lidovky.cz: Vnímáte nyní zvýšený potenciál této stanice, když za pár dní začíná modernizace D1?
Stoprocentně. To byl jeden z našich hlavních argumentů už v licenčním řízení, že se bude předělávat D1 a že to rádio bude mít bezkonkurenční výhodu, protože se dopravě může věnovat 24 hodin denně. Nemusela by vůbec hrát muzika, když by bylo co řešit v dopravě.

Lidovky.cz: Takže doprava by byla prioritou?
Ano. Přesně s tím jsme to zamýšleli. Už to dokonce bylo všechno vyřešené. Jak spolupráce s dopravní policií, tak i kooperace s Národním dopravním informačním centrem. Celé je to nachystané, jenže bohužel...

Lidovky.cz: Když by pro vás soudní spor dopadl dobře, na jaké části dálnice byste v současnosti dokázali vysílat?
Pokrýváme značnou část dálnice a dálničních přivaděčů v Česku. Celou tu osu východo-západní, prakticky z Rozvadova až po Ostravu, a určitě i velký kus směrem nahoru na Německo, na Hradec, na Břeclav. Není to celé, ale za ty tři roky se toho dost dokrylo. Takže věříme, že zvítězí zdravý rozum a že budeme vysílat.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Zmínil jste, že soudní spor je nyní až u Ústavního soudu. Můžete upřesnit, čeho konkrétně se žaloba týká?
Jde o dokrývače signálu. Panovala praxe - podle zákona i Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) - že se dokrývače poskytovaly automaticky tomu, kdo si je našel. Jenže Impulsu a Fleishmannovi se podařilo u městského soudu a poté i Nejvyššího správního soudu uspět s tím, že dokrývač, který je bonitní, by se měl řešit v licenčním řízení. Na tom spor stojí. Takhle je to vykonstruované, ale to je dlouholetý problém. Poslední dobou komu rada udělí licenci, nic nevysílá, všechno je to zažalované.

Kdo je Radim Pařízek

  • v roce 1998 založil Rádio Čas, které je jedním z nejposlouchanějších na Moravě
  • spolu s Vladimírem Železným stojí za televizí Pohoda.
  • vlastní zemský multiplex Regionální síť 7, který momentálně šíří vysílání České televize ve vysokém rozlišení.

Reakce společnost Lagardére

"Radim Pařízek uvádí zkreslené a nepravdivé informace, které poškozují dobrou pověst naší společnosti.
 
Majitel Rádia Dálnice tvrdí, že důvodem nevysílání Rádia Dálnice je obava z konkurence, potažmo nějaké další, blíže nespecifikované tajuplné důvody Michela Fleischmanna. Pravda je ale taková, že Rádio Dálnice se snažilo získat desítky kmitočtů po celé ČR pro své regionální vysílání  nestandardním způsobem, tedy jako tzv. dokrývací kmitočty bez řádného licenčního řízení. Na celé takto vybudované síti by pak platily licenční podmínky regionálního Jihlavského rádia – tyto podmínky ale neříkají nic o dálničním rádiu, jsou v nich povinné jen 3 dopravní vstupy denně!

Spíše než hledat viníky ve svém okolí by se měl p. Pařízek zamyslet nad kvalitou svých projektů a způsobem jejich prosazování. Jedinou legální cestou, jak dané kmitočty získat, je ucházet se o ně ve standardním výběrovém licenčním řízení. Aby uspěl v konkurenci potenciálních žadatelů, nejspíš by se ale musel zavázat k opravdovému dopravnímu vysílání. Právě tomu se ale Radim Pařízek se svým Rádiem Dálnice již 3 roky vyhýbá a ještě má tu drzost svalovat to na „podlé konkurenční praktiky“.

Dalším faktem, který je třeba brát při tomto způsobu budování sítě v potaz, jsou možné negativní interference s kmitočty stávajících rádií, které dálnici pokrývají. Přestože s ohledem na nízký výkon uberou tyto kmitočty velmi málo z celkového pokrytí těchto rádií, tak právě v těsné blízkosti dálnice mohou působit nezanedbatelné rušení. V tom už ale p. Pařízek asi problém nevidí."

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...