14. prosince 2017 19:30 Lidovky.cz > Byznys > Média

Norsko jako první na světě zrušilo rozhlasové FM vysílání, další země změnu chystají

Vysílání rozhlasu – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysílání rozhlasu – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OSLO Norsko ve středu dokončilo přechod na digitální radiové vysílání a stalo se tak první zemí na světě, která zrušila přenos v pásmu FM. Změna má přinést úspory a zlepšení kvality. Posluchačů ale zatím ubývá.

Severní regiony Norska a souostroví Špicberky přešly ve středu ráno jako poslední na digitální vysílání (DAB), čímž v zemi skončilo vysílání v pásmu FM. Přechod na DAB v zemi začal 11. ledna a má zajistit lepší kvalitu zvuku, umožnit větší množství stanic a více funkcí. Náklady se navíc prý  sníží až osmkrát.

Rozhodnutí si ale i navzdory těmto výhodám našlo své kritiky, kteří tvrdí, že po změně se spousta lidí ocitne mimo dosah signálu. Velká část posluchačů si navíc bude muset pořídit nové přijímače, případně dokoupit adaptér pro autorádia, který stojí kolem 1500 norských korun (v přepočtu asi 4500 korun). Více než polovina norských řidičů totiž nemá rádia vybavená potřebnou technologií.

Podle studie zveřejněné v norských médiích, se proto počet lidí, kteří denně poslouchají rádio, propadl za poslední rok o 10 procent a veřejnoprávní rozhlasová stanice NRK přišla o 21 procent svých posluchačů.

„Je to velká změna a musíme dát posluchačům čas, aby se přizpůsobili,“ řekl AFP ředitel společnost Digitalradio Norge, která tento přechod zajišťuje. „Po ukončení vysílání v každém z regionů jsme si povšimli poklesu počtu posluchačů, ale ten vždy znovu narostl,“ dodává. 

Přechod se týká pouze celonárodních rozhlasových stanic. Většina lokálních stanic i nadále vysílá v FM.

Zrušení vysílání FM plánují i Velká Británie, Dánsko a Švýcarsko, které je v plánech nejdále a chce FM vysílání zrušit už v roce 2020. Z dlouhodobého hlediska se nejspíše přidá i Česko, které ale změnu chystá nejdříve na rok 2025, kdy rozhlasovým stanicím končí současné licence.

dkDavid Krkoška

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?