Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nová drogová scéna: levnější a špinavější. Češi zkoušejí novinky z východu

Kokain (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kokain (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Do Česka dorazil krokodýl. Nejde o obávaného ještěra, ale o neméně nebezpečnou syntetickou drogu, která se nyní u nás spolu s dalšími šíří z východu, především ze zemí bývalého Sovětského svazu a z Číny.

V Česku sice na krokodýla narazíte zřídka, ale vedoucí pražské protidrogové policie Jaromír Badin v rozhovoru pro LN říká jasně: „Už jsem se setkal s tím, že někdo chtěl mermomocí vyzkoušet cosi, co se jmenuje krokodýl.“ A není sám. I podle terapeuta heřmaňské léčebné komunity SANANIM Jakuba Chudomela už do Česka krokodýl doputoval. „Vím o tom – dostává se sem přes Polsko,“ říká Chudomel.

Dále v sobotních LN najdete:

  • „Vo co go?“ Ne, nehrajeme tu golf

Nejstarší desková hra zaujala Česko, které hostí mistrovství Evropy. Ani superpočítače nedokážou porazit lidské šampiony v go. Kdo by dnes chtěl změnit svůj život (a propadnout závislosti), může zajít do libereckého centra Babylon. Finišuje zde otevřené mistrovství Evropy ve hře go, která je nesmírně populární v Asii. Láká ale čím dál více hráčů i na starém kontinentu.

  • Masaryk, tajný levoboček rakouského císaře?

Kdo byl Masarykův otec, je skutečně jedno, ale pokud to byl František Josef, byl by to největší vtip českých dějin. Tomáš Masaryk byl synem rakouského císaře Františka Josefa, tvrdí autor knihy Císařův prezident David Glockner. Oživuje tím staré pochybnosti o původu prvního československého prezidenta. svou teorii opírá zejména o císařův zápisník, v němž je koncem roku 1849 zápis „Kropaczek erl.“, tedy „Kropáčková vyřízeno“. Podle Glocknera jde o doklad, že císař se vyrovnal se svou bývalou milenkou.

  • REPORTÁŽ - Pastevecký pivovar sází na český chmel

Když pivní lahve vyjedou z plnicí linky, dělníci je ručně uloží do papírových beden – a po čase je zase vyndají a pošlou je na etiketovací linku, která je opatří nálepkami. Tak vypadá jedna z dětských nemocí malého pivovaru, který v červnu spustil výrobu v palestinské vesnici Bír Zajt.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....