Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nová pravidla hry: blogeři se v Rusku stanou 'sledovaným úřadem'

Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | foto: Shutterstock

MOSKVA Pokuta dosahující až půl milionu rublů (asi 280.000 korun) může zakrátko hrozit ruským blogerům, pokud poruší nová pravidla hry. Ruští poslanci totiž podle agentury Interfax schválili novelu zákona, která staví populární internetové blogy na roveň médiím.

K vstupu zákona v platnost bude třeba ještě konečné hlasování poslanců, jakož i souhlas horní komory parlamentu a podpis prezidenta.

Blog jako "sledovaný úřad"

Blog, který získá nejméně tři tisícovky návštěvníků během 24 hodin, se má napříště ocitnout v kategorii sledované úřady. Majitel blogu tak sice získá možnost umisťovat placenou reklamu, ale z těchto příjmů také bude muset platit daně. Zároveň se bude muset zaregistrovat u úřadů pod pravým jménem, ověřovat věrohodnost zveřejňovaných informací, plnit pravidla předvolební agitace, nešířit zprávy o soukromém životu občanů, ani extremistické materiály, jakož i varovat uživatele v případě, že obsah nebude vhodný pro děti a mládež.

Za porušení pravidel budou blogerům hrozit pokuty od 10.000 do 300.000 rublů (asi 5600 až 168.000 korun). V případě opakování se pokuta může vyšplhat k půl milionu rublů (asi 280.000 korun), anebo také úřady budou moci internetové psaní na 30 dnů pozastavit.

Novela je součástí takzvaného antiteroristického balíku zákonů, připravených po útocích sebevražedných atentátníků ve Volgogradu na konci loňského roku. Počítá se mimo jiné s rozšířením pravomocí tajné služby i se zavedením doživotních trestů u řady trestných činů.

Ruská média pokládají nová opatření za další krok ve snaze režimu získat kontrolu nad kybernetickou informační dálnicí, která i v Rusku sehrává stále větší roli, jakkoli pro valnou většinu Rusů zůstávají hlavním zdrojem informací státní televize. Populární opoziční politik Alexej Navalnyj, vnímaný jako potenciálně nejvážnější soupeř Vladimira Putina, začínal právě jako bloger, odhalující korupci v polostátních firmách.

Je prý příznačné, že po hlasování poslanců, ruský internetový vyhledávač yandex zrušil svůj žebříček popularity blogů.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...