Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nový kanál v Egyptě. Moderovat budou ženy v nikábech

Žena v nikábu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena v nikábu | foto: Shutterstock

KÁHIRA V Egyptě začne při letošním ramadánu vysílat nový televizní kanál. Ponese jméno jedné z manželek proroka Mohameda a moderátorkami budou jedině ženy zahalené v nikábu, tedy i se zakrytou tváří. Program stanice bude zaměřen na rodinu a víru.

Jak oznámily egyptské deníky, stanice Maria bude v Egyptě první satelitní program řízený výhradně ženami. Vysílání se spustí 20. července, kdy letos začíná postní měsíc ramadán.

"Nikáb je hranice, která nesmí být překročena," citoval deník Al-Ahrám ředitelku stanice Safu Rafajovou. Odmítla sdělit, kdo kanál financuje. Objevují se obavy z prosazování vlivu Muslimského bratrstva, které zvítězilo v egyptských parlamentních volbách a jehož kandidát Muhammad Mursí se stal prezidentem.

"Budeme se obracet na muslimky, budeme je učit odkazu proroka Mohameda," řekla Rafajová. Cílem je prý také vrátit důstojnost ženám, které se zahalují do nikábu a které kvůli tomu v minulém režimu údajně přicházely i o práci.

Nevydrží dlouho, předpovídá odborník

Za vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka bylo zakázáno, aby v egyptských televizích vystupovaly moderátorky zahalené v hidžábu, což je další muslimský oděv, ale na rozdíl od nikábu neskrývá obličej. V případě nikábu jsou ženě vidět pouze oči.

Rifájová řekla, že pro případy, kdy nebude možné najít pro určitý program expertku, která se odívá do nikábu, dostane tato žena dvě možnosti: buď si nikáb vezme dočasně jenom před televizní kameru, nebo bude muset souhlasit s tím, že bude její tvář na obrazovce rozostřena.

Mediální odborník Jásir Abdal Azíz řekl listu Egypt Independent, že v takové podobě nebude moci nový kanál pracovat dlouho, i když je možné, že si určitý počet diváků získá. Nejoblíbenější jsou podle něj v Egyptě ty televizní stanice, které vyznávají umírněné hodnoty.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...