Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nový kanál v Egyptě. Moderovat budou ženy v nikábech

Žena v nikábu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena v nikábu | foto: Shutterstock

KÁHIRA V Egyptě začne při letošním ramadánu vysílat nový televizní kanál. Ponese jméno jedné z manželek proroka Mohameda a moderátorkami budou jedině ženy zahalené v nikábu, tedy i se zakrytou tváří. Program stanice bude zaměřen na rodinu a víru.

Jak oznámily egyptské deníky, stanice Maria bude v Egyptě první satelitní program řízený výhradně ženami. Vysílání se spustí 20. července, kdy letos začíná postní měsíc ramadán.

"Nikáb je hranice, která nesmí být překročena," citoval deník Al-Ahrám ředitelku stanice Safu Rafajovou. Odmítla sdělit, kdo kanál financuje. Objevují se obavy z prosazování vlivu Muslimského bratrstva, které zvítězilo v egyptských parlamentních volbách a jehož kandidát Muhammad Mursí se stal prezidentem.

"Budeme se obracet na muslimky, budeme je učit odkazu proroka Mohameda," řekla Rafajová. Cílem je prý také vrátit důstojnost ženám, které se zahalují do nikábu a které kvůli tomu v minulém režimu údajně přicházely i o práci.

Nevydrží dlouho, předpovídá odborník

Za vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka bylo zakázáno, aby v egyptských televizích vystupovaly moderátorky zahalené v hidžábu, což je další muslimský oděv, ale na rozdíl od nikábu neskrývá obličej. V případě nikábu jsou ženě vidět pouze oči.

Rifájová řekla, že pro případy, kdy nebude možné najít pro určitý program expertku, která se odívá do nikábu, dostane tato žena dvě možnosti: buď si nikáb vezme dočasně jenom před televizní kameru, nebo bude muset souhlasit s tím, že bude její tvář na obrazovce rozostřena.

Mediální odborník Jásir Abdal Azíz řekl listu Egypt Independent, že v takové podobě nebude moci nový kanál pracovat dlouho, i když je možné, že si určitý počet diváků získá. Nejoblíbenější jsou podle něj v Egyptě ty televizní stanice, které vyznávají umírněné hodnoty.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!