24. ledna 2017 21:51 Lidovky.cz > Byznys > Média

Nová vláda USA zakázala kontakt některých úřadů s médii

Prezident Donald Trump v pondělí podepsal příkaz  k odchodu USA z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump v pondělí podepsal příkaz k odchodu USA z... | foto: Reuters

WASHINGTON Nová americká vláda zakázala kontakt Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) s médii. Oznámila to v úterý agentura AP s odkazem na interní oběžníky, které EPA dostávala od páteční inaugurace prezidenta Donalda Trumpa.

Organizace rovněž dočasně nesmí poskytovat nové granty a uzavírat nové smlouvy. Podle některých vládních zdrojů má zákaz komunikace s veřejností trvat do konce tohoto týdne.

EPA podle AP nesmí vydávat tiskové zprávy, provozovat blog ani rozesílat informace v sociálních sítích. Opatření bude mít okamžitý dopad na aktivity organizace na celém území státu, napsala AP.

Agentura pro ochranu životního prostředí poskytuje ročně granty a uzavírá smlouvy za miliardy dolarů. Cílem je podpora vědeckého výzkumu a programů na ochranu životního prostředí.

Trump během volební kampaně sliboval omezení nebo zrušení dřív schválených rozhodnutí, která z ekologických příčin regulují těžební činnost. Do čela EPA Trump nominoval bývalého oklahomského ministra spravedlnosti Scotta Pruitta, který ve své dřívější funkci EPA několikrát zažaloval. Senát se ještě k Pruittově kandidatuře nevyslovil.

Podle AP dostaly podobný příkaz i některé další vládní úřady včetně ministerstev zemědělství a vnitra. Například Zemědělská výzkumná služba (ARS) amerického ministerstva zemědělství údajně nesmí vydávat tiskové zprávy, publikovat fotografie ani šířit zprávy v médiích a na sociálních sítích.

Ministerstvo se v úterý podle agentury Reuters od této informace distancovalo s tím, že pokyn k zastavení styků s médii byl rozeslán bez vědomí ministerstva „dřív, než budou vydány příslušné směrnice“.

ČTK