23. dubna 2016 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Nová zbraň Hradu proti médiím. Živé přenosy po internetu pod taktovkou Ovčáčka

Tibetská vlajka, červené trenýrky i karty na Husově náměstí v Berouně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tibetská vlajka, červené trenýrky i karty na Husově náměstí v Berouně. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Hrad si oblíbil živé přenosy z akcí prezidenta Miloše Zemana. Snaží se tak vytvořit alternativu k médiím, které prezident tak často kritizuje. Jiřího Ovčáčka k nápadu se streamy (živé přenosy) prý inspiroval polský prezident Andrej Duda.

Když prezidenta přivítaly v Berouně na protest červené karty, trenýrky a tibetské vlajky, mohl kdokoliv celou akci odpůrců sledovat přes živé vysílání pod taktovkou hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten tyto přenosy nazval v jednom ze svých příspěvků na sociálních sítí bez bližšího upřesnění „další zbraní“.

Jak Zemanův mluvčí později serveru Lidovky.cz upřesnil, k živému vysílání na sociální sítí Hrad přistoupil také kvůli nedůvěře v tradiční média. „Jde o užitečnou alternativu k současnému domácímu mediálnímu světu,“ prozradil Ovčáček.

Například o demonstraci v Berouně podle něj psala některá média chybně, když v titulku publikovala: „Zemana uvítalo v Berouně pár stovek odpůrců. Stejně tak v minulosti Ovčáček kritizoval, že Česká televize živě neodvysílala tiskovou konferenci Hradu. Handrkování o počtu demonstrantů z jedné či druhé strany je častým tématem hradních debat.

K nápadu streamovat akce prezidenta prý Ovčáček přišel po návštěvě polského prezidenta Andreje Dudy v Česku. „Streamování se velmi osvědčilo a projekt bude pokračovat nejen v dalších krajích. Videa jsou navíc uložena a tudíž veřejnosti dále k dispozici,“ odkázal mluvčí na svůj twitterový účet.

Zeman přenosy chválí

Ovčáčkovu iniciativu v rozhovoru pro Parlamentní listy pochválil i sám prezident. „Natáčíme každé shromáždění s občany; prostřednictvím Twitteru, kde je tento záznam uložený, se každý může seznámit s chováním těchto řvounů. Mimochodem, mým ideálem je informovaný občan a tento Twitter plus Facebook je naším příspěvkem k lepší informovanosti občanů,“ prohlásila hlava státu.

Lidé transparenty dávali najevo, že Zemana na Hradě nechtějí.
Na akci byl „přítomen“ i David Koller

Podle Karla Komínka z Institutu politického marketingu se Hrad snaží živými přenosy být blíže Zemanovým voličům. „Buduje si značku, že je člověk z lidu, který to jen dotáhl kousek dál,“ hodnotí. „Prezident a politici, kteří jsou na něj napojeni, jsou velcí kritici třeba České televize a jiných mainstreamových médií a tím, že si takhle vytváří vlastní médium, které bude informovat jen v otázkách, které považují za důležité, vytváří jistou alternativu,“ dodal Komínek.

jzlJakub Zelenka