Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Nové nemoci z povolání. Odškodné bud možné získat za bolavá záda i rakovinu z kouře

Lékaři (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Seznam nemocí z povolání bude brzy obohacen o další zásadní diagnózu, která by mohla vynést nárok na odškodnění těžce manuálně pracujícím. Jde o choroby bederní páteře. Nový seznam bude platit od roku 2017. Odborníci na pracovní lékařství nyní zkoumají, za jakých kritérií by tato diagnóza mohla být uznána jako profesní choroba.

„Jde o to, aby nebyla lavina případů a zároveň aby zařazení položky splnilo svůj účel a odškodnění dostávali lidé, kteří na ně mají odůvodněný nárok,“ říká přednostka Kliniky pracovního lékařství FN Olomouc Marie Nakládalová.

Půjde hlavně o profese, kde je opakované přetěžování těžkými břemeny, práce s nimi v předklonu či při otáčení trupem. Vedle těžce manuálně pracujících, jako jsou stěhováci či dělníci v kamenolomu, by se odškodnění mohli domoci i zdravotníci, kteří se starají o hůře mobilní pacienty. Rozhodně se satisfakcí nemohou počítat lidé, kteří si na potíže s páteří zadělali, protože v práci sedí na špatné židli. Nejde totiž o těžkou fyzickou práci a také by se obtížně dokazovalo, že doma sedávali lépe než v zaměstnání.

Přestože půjde o novinku, bude se o odškodnění zřejmě hlásit řada nemocných. Na rozdíl třeba od nemocí způsobených pasivním kouřením. Za to se dosud v Česku odškodnění nedožadoval nikdo.

K bolestnému a dalšímu odškodnění se celkově dostane jen asi 30 procent žadatelů. Prokázat, že někdo onemocněl kvůli pracovním podmínkám, totiž není snadné. To se týká i duševních poruch, o jejichž zařazení na seznam nemocí z povolání se uvažuje také.

Dále v sobotních LN najdete:

Rittigova pomsta v mezích zákona

Kauza Neograph je patrně odplatou za odhalení tunelu s pražskými jízdenkami, řekl soudce.

Pražský městský soud včera vynesl nepravomocný verdikt, kterým podnikateli Vladimíru Sittovi uložil roční podmínku kvůli vyvádění peněz ze společnosti Neograph do svých firem. Sitta měl zneužít informace a postavení v obchodním vztahu. Vinným byl shledán i jeho otec Vladimír a právník Martin Kohout, těm však soud žádný trest neuložil.

Důležité bylo vysvětlení rozsudku, v němž soudce Alexander Sotolář naplno řekl, že spuštění celého případu mohlo být pomstou skupiny podnikatelů a právníků kolem Iva Rittiga. Na lobbistu a jeho okolí totiž Sitta koncem roku 2009 upozornil policii s podezřením, že skupina tuneluje pražský dopravní podnik.

„Mám za to, že trestní oznámení bylo připraveno právníky z okolí inženýra Janků a Iva Rittiga. S ohledem na to, co zaznělo v odposleších, mohlo jít o jakousi formu odplaty za zveřejnění vyvádění finančních prostředků z Dopravního podniku hlavního města Prahy,“ řekl Sotolář. „V průběhu trestního řízení nevyšlo najevo nic, co by mohlo svědčit o nějakých přímých nezákonných zásazích,“ dodal ovšem soudce.

ČESKÁ POZICE

Porazí uprchlíci Merkelovou?

Po deseti letech v čele vlády německá kancléřka zřejmě řeší svůj největší problém – uprchlickou krizi. Zatím jako obvykle vyčkává...

RELAX

Trůny bez následníků

Generace podnikatelů z 90. let má za sebou dvacet a více roků práce pro svou vlastní firmu. Dostavuje se únava, blíží se důchod a s ním i okamžik, kdy by se o podnik měly postarat dospělé děti. Zatímco kdysi se s předáním rodinného byznysu mladší generaci počítalo automaticky, dnes je situace o dost jiná. Potomci o něj totiž velmi často nestojí.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...