12. května 2015 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Média

Novinář Fahmy zažaloval televizi Al-Džazíra, neochránila ho před soudy

Novinář Mohamed Fahmy s egyptskou vlajkou  u soudu v egyptském městě Cairo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinář Mohamed Fahmy s egyptskou vlajkou u soudu v egyptském městě Cairo | foto: Reuters

KÁHIRA Novinář Mohamed Fahmy zažaloval svého zaměstnavatele - katarskou televizi Al-Džazíra - za to, že jej neochránil před právními potížemi, které má teď v Egyptě. Informovala o tom v úterý zahraniční média.

Fahmy má egyptské a kanadské občanství a pracoval pro Al-Džazíru v Egyptě, kde stále běží proces, v němž Fahmy čelí obvinění z podpory Muslimského bratrstva. To je nyní v Egyptě zakázanou organizací.

Fahmy byl spolu se dvěma kolegy, australským reportérem Peterm Grestem a Egypťanem Báhirem Muhammadem, zatčen v prosinci 2013. 

Egyptské úřady tvrdily, že ve svém zpravodajství o demonstracích a zásazích proti účastníkům poskytovali nepravdivý obraz o situaci. Trojice byla zapojena do zpravodajství o svržení prezidenta Muhammada Mursího, zvoleného za Muslimské bratrstvo, a o následných demonstracích.

Grestea Egypt vyhostil, zbylí dva jsou na svobodě s podmínkou, že se musejí hlásit policii a dostavit k dalším soudním stáním. Fahmy se snažil dosáhnout vyhoštění stejně jako Greste na základě toho, že má také cizí občanství, ale zatím je stále v Egyptě.¨

‚Budu se soudit za každou cenu’

V pondělí Fahmy obvinil vedení Al-Džazíry ze zanedbání svých povinností vůči zaměstnancům a neposkytnutí dostatečné právní ochrany. „Nechápou, že nemohou dál ohrožovat svrchované vlády, prezentovat své zpravodajství bez ohledu na bezpečnost svých zaměstnanců a domnívat se, že mohou v tomto duchu pokračovat. Budu se s nimi soudit za každou cenu a vyhraji,“ řekl Fahmy.

Novinář stanice Al-Džazíra Mohamed Fahmy před egyptským soudem.

Novinář stanice Al-Džazíra Mohamed Fahmy před egyptským soudem.

Jako odškodné za své nynější problémy s egyptskou justicí chce Fahmy požadovat 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun). Fahmy ve svém obvinění, které vznesl k soudu v kanadské provincii Britská Kolumbie, zdůraznil, že Al-Džazíru financuje katarská vláda.

Katar patří k oporám Muslimského bratrstva a jeho vztahy s Egyptem jsou od sesazení Mursího napjaté. Egypt zakázal káhirské pobočce Al-Džazíry pracovat v Egyptě a Fahmy přiznal, že ještě než byl zatčen, zadrželi Egypťané několik zaměstnanců stanice za to, že pracovali v Egyptě bez akreditace. Fahmy v textu, v němž zdůvodňuje obvinění, tvrdí, že tito lidé byli zadrženi už v létě 2013 a že stanice byla varována a měla dost času předejít zatčení dalších zaměstnanců.

Fahmy se obviněním přidává na stranu Egypta, který delší dobu poukazoval na zaujatost a nevyváženost zpravodajství Al-Džazíry. Televize v pondělí sdělila, že by Fahmy měl stíhat ty, kteří jej zatkli, a ne svého zaměstnavatele.

Lidovky.cz, ČTK