25. ledna 2015 15:52 Lidovky.cz > Byznys > Média

Prezidentské spiknutí? Uteču, můj život je v nebezpečí, napsal novinář

Damian Pachter, který jako první informoval o smrti argentinského právníka,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Damian Pachter, který jako první informoval o smrti argentinského právníka,... | foto: Reuters

BUENOS AIRES Novinář, který jako první informoval o smrti argentinského právníka, opustil Argentinu, protože se bojí o život. Informovala o tom v sobotu argentinská média.

Prokurátor Alberto Nisman, který vyšetřoval bombový útok před centrem židovských organizací z roku 1994 v Buenos Aires, byl před týdnem nalezen mrtev ve svém domě. Podle argentinské justice odpálila 18. července 1994 automobil naložený trhavinami před centrem židovských organizací skupina teroristů z libanonského radikálního šíitského hnutí Hizballáh, kterou zaplatil Írán. Útok si vyžádal 85 mrtvých a více než 200 zraněných.

Spiknutí prezidentky

U Nismanova těla se před týdnem našla střelná zbraň. Prokurátor měl následující den před poslanci vysvětlit svá obvinění, podle kterých se argentinská prezidentka Cristina Fernándezová spikla, aby zhatila jeho vyšetřování útoku. Argentina má podezření, že za Nismanovou smrtí stáli propuštění agenti argentinských zpravodajských služeb. Vláda označila Nismanovo obvinění za absurdní.

ČTĚTE TAKÉ:

„Odjíždím, protože můj život je v nebezpečí. Odposlouchávají mi telefony,“ řekl webu Infobae novinář listu Buenos Aires Herald Damian Pachter, který jako první informoval o prokurátorově smrti. Do Argentiny se prý vrátí, až mu zdroje řeknou, že situace se změnila. Za současné vlády to ale podle jeho názoru nebude. Web Infobae podle agentury Reuters nesdělil, kam se žurnalista uchýlil.

Lidovky.cz, ČTK