Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Novináři Al-Džazíry požádali soudce v Egyptě o propuštění z vazby

Televize Al-Džazíra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize Al-Džazíra | foto: Reprofoto

KÁHIRA V Egyptě se konalo krátké soudní stání v procesu s novináři, mezi nimiž je také několik zaměstnanců televize Al-Džazíra. Dva z nich požádali o propuštění z vazby, v níž jsou od prosince. Informovala o tom agentura AP. Před soudem stojí 20 lidí, kteří podle obžaloby napomáhali terorismu. Soudce stanovil, že příští stání se bude konat 10. dubna. O propuštění požádal Mohamed Fahmy, který má egyptské a kanadské občanství, a Australan Peter Greste.

Proces se týká 20 lidí a podle Al-Džazíry jen devět z nich jsou její zaměstnanci. Spolu s Fahmym a Grestem je ve vazbě od prosince také Egypťan Bahir Muhammad. Žaloba je viní z aktivit, které napomáhaly Muslimskému bratrstvu, jež je nyní v Egyptě řazeno k teroristickým skupinám. Od loňského svržení prezidenta Muhammada Mursího bylo ale hlavní silou v parlamentu a zemi vládlo.

Liberál holdující alkoholu

"Myšlenka, že bych mohl mít cokoli společného s Muslimským bratrstvem, je opravdu absurdní," řekl dnes soudci Greste. "Žádám o osvobození," prohlásil Fahmy. Označil se za liberála holdujícího alkoholu a otázal se soudce, zda "už někdy slyšel o (muslimském) teroristovi, který pije alkohol".

ČTĚTE TAKÉ:

K soudu se dnes dostavilo osm obžalovaných. V celé dvacetičlenné skupině je většina Egypťanů a obviněni jsou ze členství v teroristické organizaci, někteří jsou ale na útěku a souzeni v nepřítomnosti.

Obhájce pracovníků Al-Džazíry řekl, že zaměstnanci televizní stanice pracovali profesionálně a objektivně. "Informovali o střetech mezi demonstranty a bezpečnostními silami tak jako jiné televize. Nic si nevymýšleli," prohlásil. Fahmy prohlásil, že po třech stáních, která se už konala, je jasné, že prokuratura nemá proti novinářům "žádné pádné obvinění".

Dramatické záběry

Obžaloba skupinu viní z toho, že šířila nepravdivé zpravodajství ve prospěch Muslimského bratrstva. Obvinění si za tímto účelem údajně vytvořili samostatné tiskové středisko v luxusním káhirském hotelu na břehu Nilu. Editovali prý záběry tak, aby scény vypadaly dramaticky. Lidé ve světě z nich pak nabývali dojem, že je v Egyptě občanská válka a hrozí kolaps státu. Jde o nepokoje z doby loňského sesazení prezidenta Mursího, zvoleného do čela státu za bratrstvo v roce 2012. Armáda ho loni v létě svrhla a nyní je obžalován ve čtyřech kauzách.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...