Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nový iPad bude na pultech už příští rok

Revoluční dotykový laptop iPad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Revoluční dotykový laptop iPad | foto: Reuters

TCHAJ-PEJ  Americká společnost Apple pracuje se svými dodavateli na spuštění testovací výroby nové generace tabletu iPad. Podle informací deníku The Wall Street Journal chce mít kalifornská firma první kompletní kusy k dispozici už v říjnu. Na pulty prodejen by pak mohl iPad 3 podle deníku zamířit už začátkem příštího roku.

Apple si u svých dodavatelů už objednal klíčové komponenty přístroje, jako jsou například displej nebo procesory.

Zatím poslední generaci tabletu iPad představil šéf Applu Steve Jobs letos v březnu. Trh s tablety se od té doby dramaticky proměnil. Apple si sice zatím udržuje své výsadní postavení, ale jeho tržní podíl se rychle zmenšuje. Loni touto dobou mu ještě patřilo 94 procent trhu. Na konci minulého roku to bylo 75 procent a během první poloviny letošního roku se jeho podíl snížil na 61 procent.

ČTĚTE O PŘEDSTAVENÍ IPADU 2

Apple chce proto nástup třetí verze iPadu urychlit, aby si své dominantní postavení udržel. Applu roste konkurence zejména v podobě Samsungu nebo Motoroly, které ve svých přístrojích využívají operační systém Android od společnosti Google.
Nová generace iPadu má mít podle informací Wall Street Journal displej s dvakrát vyšším rozlišením než současná verze, jeho velikost však zůstane nezměněná.

Mluvčí Applu v Pekingu informace deníku nekomentovala, stejně jako zástupci výrobců. Zdroj amerického listu přímo od jednoho z dodavatelů Applu uvedl, že si společnost u jeho firmy objednala komponenty pro 1,5 milionu iPadů 3. Připraveny k dodání mají být v průběhu posledního čtvrtletí letošního roku.

Apple, stejně jako celá řada jiných velkých technologických společností, si velkou část svých produktů sám nevyrábí ani nekompletuje. K tomuto účelu si najímá specializované firmy zejména z Tchaj-wanu, které mají své továrny na území pevninské Číny. Důvody takového jednání jsou ryze praktické. Společnost nesvazují starosti o tisíce zaměstnanců u výrobních linek a výroba v Asii navíc znamená nižší mzdové náklady.

Komponenty pro Apple vyrábí i Samsung

Tento způsob produkce má i negativa. Komponenty pro Apple vyrábí i korejský Samsung, se kterým kalifornská firma vede v současnosti komplikované patentové spory.

Relativně vysoké marže na druhou stranu dopomohly Applu k výborným hospodářským výsledkům ve třetím čtvrtletí fiskálního roku, který končil letos v červnu. I přesto, že se podíl firmy na globálním trhu s tablety snižuje, dokázala během čtvrt roku prodej svého tabletu iPad meziročně téměř ztrojnásobit. Od dubna do června prodal Apple 9,3 milionu iPadů.

INFORMACE O PRODEJI:

Celý trh s tablety se podle odhadů společnosti Gartner do roku 2013 téměř ztrojnásobí.

Za dva roky si má nového majitele najít přes 154 milionů tabletů. Letos to bude "jen" 54,8 milionu.


 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...