Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nový web varuje před padělky Viagry a léků na hubnutí na internetu

Informační stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv varují před padělky léků na internetu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Informační stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv varují před padělky léků na internetu | foto: www.nebezpecneleky.cz, Státní ústav pro kontrolu léčiv

PRAHA Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v kampani s názvem Nebezpečné léky varuje před padělky a nelegálními přípravky, na něž mohou lidé narazit při nákupu na internetu. Nejčastěji se tak nabízejí nelegální přípravky na podporu erekce, anabolika a léky na hubnutí.

Kampaň startuje dnes odbornou konferencí v Senátu "Léky, věc veřejná: Hrozba padělků". Ode dneška jsou také přístupné webové stránky kampaně.

"Stránkami provázejí návštěvníky paní Hubená a pánové Silák a Stydlín jako hlavní postavy spotů upozorňujících na rizika nákupu léčiv na internetu a jejich nelegálních nabídek," řekla mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

Návštěvníci najdou na jednom místě všechny potřebné informace - spoty, informační plakáty, manuál správného nakupování léků na internetu, nejčastější otázky a odpovědi, poslední zachycené padělky či nelegální přípravky a také ukázky kampaní z jiných evropských států.

Viagra, anabolika a léky na hubnutí

"Nejčastěji zachycené nelegální přípravky či padělky jsou na léčbu erektilní dysfunkce a anabolické steroidy a léky na hubnutí, které jsou jen na lékařský předpis," uvedla vedoucí oddělení dohledu nad reklamou SÚKL Jaroslava Doležalová. Lidé podle ní vidí jako snadnou a rychlou cestu k těmto lékům nákup na internetu, kde recept nepotřebují.

"Měli by si uvědomit, že pohodlná cesta k lékům po internetu je zároveň velmi nebezpečná a že léky získané mimo legální dodavatelský řetězec mohou poškodit zdraví. V zahraničí, například ve Švédsku, jsou zaznamenána i úmrtí," upozornil ředitel SÚKL Martin Beneš.

SÚKL spolupracuje při dozoru nad nelegálním zacházením s léčivými přípravky s celní správou, policií, Českou obchodní inspekcí, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a živnostenskými úřady a také s řadou zahraničních institucí.

"Při kontrolních akcích v roce 2009 zajistili pracovníci SÚKL 1278 kusů takzvaných léčivých přípravků. Z nich zjistili a šetřili sedm případů dovozu neregistrovaných léčivých přípravků, tři případy padělků léčivého přípravku a šest případů nelegálních léčivých přípravků," uvedla mluvčí.

SÚKL loni také vypracoval pro policii a celní úřady 121 odborných vyjádření k zachyceným léčivým přípravkům ze zemí mimo EU.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...