1. ledna 2015 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Co psaly LN před 100 lety: Bojechtivost vojska a loďstva dává císaři naději

Titulní strana Lidových novin 1. ledna 1915. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titulní strana Lidových novin 1. ledna 1915. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Válka. Ta, která později dostala přízvisko světová. Určovala dění před 100 lety. Dunění kanónů opanovalo i stránky Lidových novin, které vyšly ráno 1. ledna roku 1915. A jejichž hlavním tématem bylo poselství stařičkého mocnáře Františka Josefa I.

Vydání Lidových novin z 1. ledna 1915 dominuje v nejdůležitějším levém sloupci „Císařův novoroční pozdrav“:

Císař František Josef vydal k novému roku armádní a lodní rozkaz. „Jako takový je adresován v první řade armádě, ale císař chce jím promluvit zajisté k veškerému obyvatelstvu rakouského soustátí,“ upozorňují tehdejší LN.

Nejvyšší armádní velitel tu nezdraví armádu k Novému roku jako vojenský činitel, ale také jako „nositel koruny a představitel nejvyšší státní suverenity, ba veškerého státního celku Jednotného mocnářství rakousko-uherského“.

Vnucený boj

A František Josef se snaží v obyvatelích vzbudit optimismus a ve vojácích povzbudit bojového ducha. Zároveň si neodpustí poznámku, že Rakousko-Uhersko vstoupilo do války prakticky nedobrovolně.

„Od pěti měsíců pravě se dokončujícího roku stojí mocnářství v boji s četnými mocnými nepřáteli, který byl jemu a jeho věrnému spojenci vnucen,“ vzkazuje císař prostřednictvím LN. A LN „státotvorně“ doplňují povzbuzující odstavec. „Císař se zřetelem na tuhou vytrvalost, bojechtivost a smrti nedbající statečnost Svého
vojska a loďstva patří do nového válečného roku s povznášející bezpečnou naději, že rakousko-uheršti válečnici na zemi na moři čestné obstoji pro blaho vlasti i v nejtěžších zkouškách, jimž válka po drobí jejich vojenské ctnosti.“

LN pak přidávají popis situace z jednotlivých bojišť, líčí vyrovnané boje s Ruskem i zákopovou válku s Francií atd.

Chcete brusle?

Titulní straně ovšem vévodí také Rakouská a Německá úřední zpráva (stručně popisující jednotlivá bojiště) a nechybí zde ani inzerát na kvasnice.  

Ostatně inzeráty vyplňují poslední tři strany vydání (stará vydání LN k prostudování ZDE). V nabídce jsou brusle, pivnice nebo nový jízdní řád.

Další den, tedy 2. ledna 1915, pak „titulce LN“ vládne zpráva o tom, jak „armádní věřitel polní maršálek arcivévoda Bedřich telegrafoval Jeho c. a k. Apoštolskému Veličenstvu k novému roku: V bezpečné naději, že spravedlivý boj proti mocným nepřátelům bude s Boží pomoci až do konečného vítězství probojován.“ Ale to už je další kapitola.

mprMartin Prachař

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz