Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

O domény .cz byl loni zájem, jejich počet překročil milion

Doména .cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doména .cz | foto: Lidovky.cz

PRAHA Počet registrovaných internetových domén s koncovkou .cz se loni zvýšil o téměř 130.000 na zhruba 1,01 milionu. Tempo registrací přes 10.000 nových domén měsíčně bylo zhruba srovnatelné s rokem 2011.

Vyplývá to z údajů sdružení CZ.NIC. Význam internetových domén podle výkonného ředitele sdružení Ondřeje Filipa stále roste. "Tato skutečnost souvisí především s rozvojem internetu, který se čím dál více stává nedílnou součástí našich životů. A pokud chcete být na internetu snadno a rychle dohledatelní, bez dobré domény se neobejdete.

Vlastní doména dnes patří do povinné výbavy každé organizace. Její význam si ale stále častěji uvědomují i jednotlivci," dodal.

PSALI JSME:

V minulém roce se také zvýšil počet zabezpečených domén prostřednictvím technologie DNSSEC, která zamezuje jejich zneužití, o 80.000. Podíl domén s DNSSEC vzrostl na 37 procent.

Význam internetových domén potvrzuje podle Filipa i skutečnost, že odstartoval proces rozšíření doménového prostoru o další koncovky. "Vedle domén s koncovkou .cz, .com nebo .eu se tak možná už letos setkáme s doménovými jmény mající za tečkou jméno města nebo organizace. Jsem rád, že si .cz stále v očích držitelů domén drží svou prestiž a má v ČR pozici zdaleka nejvyužívanější domény jak v byznysovém prostředí, tak i pro osobní webové prezentace," podotkl Filip.

CZ.NIC

Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC spravuje národní registr domén .cz. Bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a nyní má 106 členů.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...