Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Obálka Týdne se nápadně podobá Spiegelu

Titulní strana Týdne je velice podobná titulní straně německého týdeníku Spiegel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titulní strana Týdne je velice podobná titulní straně německého týdeníku Spiegel. | foto: Reprofoto

PRAHA Kopie bez svolení nebo dojednaná spolupráce? Při tvorbě nejnovější titulní strany se zpravodajský časopis Týden inspiroval u západních sousedů. Nezpochybnitelnou podobnost s titulní stranou německého týdeníku Der Spiegel doprovází i doslovný překlad souvisejícího tématu: Fehlkonstruktion Mensch - Konstrukční vada člověk.

Titulní strana aktuálního 25. vydání Týdne tak silně připomíná 40. číslo Spiegelu z loňského září, upozornil server Mediář.cz. V nejnovějším čísle českého týdeníku se ale nikde o původním autorovi grafického nápadu Chrisu Payneovi nedočteme. Na titulní straně jsou uvedeni coby autoři zaměstnanci Týdne - Kresba: Filip Škoda, design a montáž: Michal Vocel. Škodovi se sice autorství kreseb upřít nemůže, pravdou ale zůstává, že se nejedná o jeho původní nápad.

Podobnost ilustrací je zřejmá. Týden pouze v pětici animovaných postaviček vsadil i na ženský prvek, takže dvě mužské postavy překreslil na ženské. Například namísto postaršího usmrkaného muže Homo allergicus ve Spiegelu se na titulní straně Týdne vyjímá žena s vnadnými křivkami a kapesníčkem v ruce. Stejně jako Ve Spiegelu pak Týden titulní stranou odkazuje na článek pojednávající o tom, že člověk není na moderní dobu stavěn, a proto čelí nejrůznějším zdravotním potížím.

Podle šéfredaktora českého zpravodajského týdeníku Františka Nachtigalla se však o kopii ilustrace nejedná. "My jsme to neokopírovali," řekl serveru Lidovky.cz. Zda má Týden se Spiegelem smlouvu, ale nechtěl blíže komentovat.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...