Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

'Obama je mrtev, pardon, Usáma', koktali moderátoři

Barack Obama na tiskové konferenci, kde ukázali novinářům jeho rodný list | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama na tiskové konferenci, kde ukázali novinářům jeho rodný list | foto: Reuters

WASHINGTON Zpravodajští moderátoři v USA se kvůli podobně znějícímu příjmení amerického prezidenta Baracka Obamy a křestnímu jménu zabitého šéfa teroristické sítě Al-Káidy Usámy bin Ládina (anglický přepis Osama bin Laden) pořádně zapotili. V řadě zpráv, televizních grafik i na bezpočtu tweetů na Twitteru se totiž objevilo, že Obama bin Ládin je mrtev, napsal na svém webu zpravodajský kanál FOX40.

Jistý moderátor ve Washingtonu dokonce řekl: "... prezident, řekl národu, že prezident Obama je skutečně po smrti." Samozřejmě se poté ihned opravil.

"Omlouvám se... Usáma bin Ládin je mrtev." Záměně Obamy za Usámu se nevyhnuly ani velké zpravodajské televizní stanice CNN a FOX News. Televize ABC News tak podle svědeckých zpráv na Twitteru učinila na svém webu hned dvakrát.

Někteří čtenáři a diváci okamžitě obvinili média, že záměrně přirovnávají prezidentovo jméno s bin Ládinovým. "Jde ale skutečně o kombinaci dyslexie, mimořádné snahy vydat zprávy rychle a překvapení ze samotné smrště zpravodajství," vysvětlil FOX40.

Kombinace dislexie, spěchu a překvapení
Na malých monitorech kontrolních místností navíc jména OBAMA a OSAMA (český přepis Usáma), která jsou v pásmu obrazovky určené pro průběžné televizní zpravodajství psaná velkými písmeny, vypadají velmi podobně. Text pro moderátory je navíc ve čtecím zařízení psán vždy velkými písmeny.

Čtěte více:

Bin Ládina zabila kulka do hlavy, tělo pohřbili Američané do moře

Pákistánská TV ukázala mrtvého bin Ládina

Ládinův soused popisoval útok USA on-line

Jak upozorňuje FOX40, svou daň si vybere také jazyková únava. Hlasatelé v čekání na tiskovou konferenci, jejíž zahájení bylo odkládáno, museli totiž v projevu improvizovat.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....