27. března 2016 13:43 Lidovky.cz > Byznys > Média

Obamu přirovnala k opici a chválila Hitlera. Microsoft stvořil chatovací AI, stala se z ní rasistka

Umělou inteligenci přirovnávají k Adolfu Hitlerovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělou inteligenci přirovnávají k Adolfu Hitlerovi | foto: Reprofoto

WASHINGTON/PRAHA Microsoft ve středu uvedl na Twitteru chatovacího robota jménem Tay. Komunikující robot měl odpovídat uživatelům na otázky a postupně se z konverzací učit a stávat chytřejším, měl umět reagovat i na žertovné otázky uživatelů. Místo toho se Microsoft musí omlouvat za rasistické zprávy.

Robot totiž přilákal velkou pozornost rasistů, xenofobů a internetových trollů, pod jejichž vlivem pak během několika mála desítek hodin robot nevhodně „tvítoval“. Například urazil i Baracka Obamu přirovnáním k opici nebo chválil Adolfa Hitlera.

Jedna z nejkontroverznějších zpráv zněla: „9/11 (termín označující teroristické útoky z 11. září 2001 - pozn. red.) udělal Bush a Hitler by odvedl lepší práci než ta opice, kterou máme nyní. Donald Trump je jedinou nadějí, kterou máme.“ Microsoft tuto zprávu musel rychle smazat.

Objevovaly se i další příspěvky, které přímo schvalovaly rasismus, když Tay psal, že nesnáší „neg..“

Herní vývojářku Zoe Quinnovou, která je kvůli svým názorům často terčem online harašení, Tay nazval „hloupou děv...“ Na otázku, zda došlo k holokaustu, Tay odpověděl, že je vymyšlený a přidal emotikon potlesku. Další šokující konverzace se týkala genocidy. „Podporuješ genocidu? Ano, to opravdu podporuji. A jaké rasy? Vždyť mě znáte, mexické.“

Microsoft tak musel hasit PR pohromu. Taye přepnul do offline módu a pracuje na vylepšení. Smazal také všechny závadné příspěvky. Společnost vydala prohlášení, že výzvy k násilí neprodukuje a nepodporuje.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz