Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Občas jsem se cítil jako Alenka v říši divů, říká Petr Pavel

Novým náčelníkem generálního štábu se k 1. červenci stane generál Petr Pavel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novým náčelníkem generálního štábu se k 1. červenci stane generál Petr Pavel. | foto: Lidové noviny

PRAHA Jen na několik posledních dní se počítá éra Petra Pavla v čele generálního štábu. Svou funkci po dvou letech a deseti měsících oficiálně předá 4. května, aby se mohl připravovat na červnový nástup do Vojenského výboru NATO. Už teď ví, že po návratu z Aliance v roce 2018 skončí svou dlouhou kariéru v ozbrojených silách.

„Pokud bych chtěl zůstat, musel bych požádat prezidenta o výjimku. To ale dělat nebudu,“ říká muž s nejvyšší armádní hodností v Česku v rozhovoru pro Lidové noviny.

LN: Jsou to přesně tři roky, co jsme v LN napsali, že budete náčelníkem generálního štábu.
Ani jsem si nestihl všimnout, mně to připadne jako tři měsíce. Intenzita života v téhle funkci je taková, že člověk se nestíhá ohlížet, čas na reflexi teprve zřejmě přijde. Tu dobu vnímám jako plnou událostí, spíše pozitivních. Mnoho věcí se pohnulo správně kupředu ve smyslu většího povědomí o potřebě efektivní obrany mezi veřejností i politiky.

LN: Myslel jste si tehdy, že výš už vystoupat nemůžete?
Samozřejmě. Nikdy v průběhu své kariéry jsem nesnil o generálské hodnosti. A když už jsem jí dosáhl, tak by mě ani nenapadlo uvažovat o funkci náčelníka generálního štábu. A když jsem se jím stal, vůbec jsem netušil, že by Česká republika mohla mít šanci ucházet se o post předsedy Vojenského výboru NATO. Občas jsem se cítil jako Alenka v říši divů.

LN: Sice říkáte, že priority máte jinde, ale stále povyšujete. Není to jen taková vaše strategie?
Nikdy jsem se o nic příliš urputně neucházel. Dělal jsem, jak jsem nejlíp uměl, ale ne s cílem za každou cenu dosáhnout konkrétní mety. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy neměl přílišná očekávání, ani nemůžu být příliš zklamán. A tak kdyby nevyšla volba NATO, pro mě by to nebylo životní tragédií.

LN: Jak se české vojsko změnilo za uplynulé tři roky?
Armáda se mění průběžně na základě vnitřních i vnějších okolností. Náčelníci generálních štábů přicházejí a odcházejí, svůj otisk dávají armádě jen částečně. Nebýt toho, jak se výrazně změnila bezpečnostní situace ve světě, asi by se nepodařilo zvýšit výdaje na obranu. Kdybychom nebyli v Afghánistánu nebo Mali, nepokračoval by zřejmě vývoj našich schopností a zkušeností takovým tempem.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...