Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Obětoval radši list, než rusovlasou oblíbenkyni

Rebekah Brooksová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rebekah Brooksová | foto: Reuters

LONDÝN Neúprosná a tvrdá žena v převážně mužském světě britského bulváru, říká se jí 'Murdochova rusovlasá favoritka' nebo 'jedna z kluků'. Tak bývá popisována 43letá Rebekah Brooksová, bývalá šéfredaktorka News of the World (NoW), která dnes spravuje všechny britské akvizice Ruperta Murdocha v rámci impéria News Corporation.

Rebekah Brooksová je jednou z klíčových postav, pokud jde o aféru s odposlechy. Proč Murdoch raději neobětoval ji namísto výdělečného týdeníku, ptají se mnozí? Protože ji vždy nesmírně obdivoval a bere ji prý téměř jako svou dceru (i když má čtyři vlastní).

Fakt, že Brooksová si své místo udržela, přestože 200 zaměstnanců dostalo padáka, je důkazem jejího osobního kouzla, ale také bezohlednosti. "Má ohromný šarm, díky kterému je vynikající společnicí se kterou je každý zadobře. Tahle práce ji ale podle mě zbavila citu," říká o ní jeden z vyhozených novinářů.

Britský bulvár končí:

Poslední vydání deníku News of the WorldNews of the World vychází v neděli naposledy. Vydavatelství připravilo speciální výtisk kvůli očekávanému zájmu čtenářů i sběratelů. Více čtěte ZDE

Při dramatickém setkání se zaměstnanci NoW v pátek navečer Brooksová odmítla, že uzavření listu bylo "cynickým trikem". Atmosféra při posledním by se dala krájet. "Zavírají celé noviny jen kvůli tomu, aby ochránili jednu ženu," řekl jeden z naštvaných žurnalistů agentuře Reuters.

Brooksová vysvětlovala, že po posledních odhaleních je značka NoW "toxická". Za to si vysloužila pískot zaměstnanců. "Copak to nevidíte z odstupu? Kvůli vám jsou NoW toxické," řekl jeden z redaktorů.

Přijdou dny ještě temnější

Bývalá šéfredaktorka listu také naznačila, že mohou přijít ještě horší odhalení. Jedna linie vyšetřování prý povede k "velmi temnému dni pro tuto společnost". Dodala, že během roku všichni pochopí, proč byl nedělník uzavřen.

Do 'macho světa' bulvárních redakcí Brooksová zapadla perfektně. Pro ostrá slova nechodila při poradách daleko, večer ale se stejnými stejnými kolegy řádila v hospodách. Vždy ale dávala jasně najevo, kdo je tady šéf.

MURDOCHOVA CHRÁNĚNKA

Murdochova chráněnkyně Rebekah BrooksováPro britský týdeník začala tehdy ještě za svobodna Rebekah Wadeová pracovat ve 20 letech. Rychle stoupala a brzy se stala zástupkyní šéfredaktora. V roce 1998 se přesunula na stejnou pozici do dalšího bulváru Murdochova impéria, do The Sun.

O dva roky později se pak vrátila již jako šéfredaktorka do News of The World. Tento post zastávala do začátku roku 2003, kdy se vrátila opět do Sunu.

Odposlouchání zavražděné dívky

V roce 2002, kdy Brooksová NoW vedla, mělo dojít k odposlouchávání telefonu 13leté dívky Milly Dowlerové, která v září zmizela po cestě domů a o pár měsíců později bylo nalezeno její mrtvé tělo. Zemřela násilnou smrtí.

V období, než bylo nalezeno tělo, měl soukromý detektiv najatý novináři "napíchnout" hlasovou schránku jejího mobilu, a dokonce z ní i některé zprávy odmazávat, což mohlo mařit vyšetřování.

Rebekah Brooksová

Brooksová, která se přátelí i s premiérem Davidem Cameronem, praktiky NoW odsoudila a dodala, že o nich nevěděla. I ona je však v hledáčku policie a podezřívaná z toho, že o odposleších vědět musela. I vzhledem k tomu, že určité nekalé praktiky jí byly blízké.

PŘÍPADEM SE ZABÝVAJÍ POSLANCI

List The New York Times v této souvislosti citoval z pamětí jejího bývalého šéfa Pierse Morgana. Ten popsal, jak Rebekah v roce 1994 před domluveným rozhovorem s bývalým milencem princezny Diany, Jamesem Hewittem, neponechala nic náhodě a jeho pokoj v hotelu nechala vybavit nejrůznějšími odposlouchávacími zařízeními ukrytými třeba v květináčích či skříních.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...