Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Od Televizních novin k nehodám. Jdu od píky, říká moderátorka

Jana Marečková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Marečková | foto: Nikola Bílková

Moderovala Televizní noviny na Nově, poté odešla a zkusila to v České televizi. Dostala místo po Alexandře Noskové a uvádí Dopravní zpravodajství ve Studiu 6. „V zácpě si pusťte hudbu, nebo vyřiďte telefony, které jindy nestíháte, samozřejmě pokud máte hands-free. Já to takhle také dělám,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz moderátorka Jana Marečková.

Lidovky.cz: Moderovala jste Televizní noviny na Nově, co vás přimělo ke změně? Přeci jen vaše současná pozice v České televizi tak lukrativní není.
Nova mi dala příležitost v živém celostátním vysílání, což byla skvělá praxe. Vnitřně jsem ale cítila, že to není maximum, kterého bych chtěla ve své práci dosáhnout. Když jsem z ní odcházela, brala jsem to jako impuls. Řekla jsem si, že je čas zkusit, jestli se dokážu etablovat mimo komerční médium. Česká televize mi nabídla šanci vyprofilovat se novinářsky „od píky“. Nenastupovala jsem do ní jako „prominentní“ tvář se zkušenostmi, ale redaktor, který si musí postup zasloužit prací od základní redakce. Určitý sestup oproti předchozímu působišti to samozřejmě byl, ale dávalo mi to smysl a po půl roce, kdy jsem měla za sebou výsledky, se otevřela příležitost návratu k živému vysílání v rámci Studia 6.

Lidovky.cz: V České televizi jste vystřídala Alexandru Noskovou. Myslíte si, že bylo správné, že kvůli poměru s panem Mynářem, musela opustit svou práci?
Víte, jedna věc je, co si o tom myslím profesně, a co osobně. Z profesního hlediska respektuji rozhodnutí vedení, které také nese zodpovědnost za důvěryhodnost vysílání České televize. A co si o tom myslím osobně je můj subjektivní názor, který nemám potřebu sdělovat veřejně.

Lidovky.cz: Chtěla jste být odjakživa moderátorkou, nebo jste jako dítě snila o jiné profesi?
Jako malá jsem chtěla být učitelkou, což určitou dobu odnášel můj mladší bratr, doktorkou, ale v téhle profesi bych se těžko vyrovnávala s utrpením pacientů, nebo moderátorkou. Nakonec tedy zvítězila z mého tehdejšího hlediska nejméně pravděpodobná práce.

Jana MarečkováLidovky.cz: Jednu dobu jste pracovala jako modelka, líbila se vám tato profese?
Modeling jsem brala jako formu brigády při studiu na vysoké škole a ani jsem neplánovala se mu věnovat profesionálněji. Spíš mě lákalo se podívat do jeho zákulisí, protože se s ním pojí hodně předsudků. Za sebe můžu říct, že stejně jako v jiných oblastech, se v něm pohybují lidé, se kterými je spolupráce příjemná a obohacující, ale i arogantní individua nebo dokonce podvodníci. Každopádně je to dost tvrdá branže.

Lidovky.cz: Poznávají vás na ulici televizní diváci?
Občas mě někdo cizí osloví, třeba když jedu z vysílání ještě s televizním make-upem, který je na přirozeném světle dost výrazný. Pokud ale nejsou lidé vtíraví a komunikují slušně, nemám s tím problém.

Lidovky.cz: V České televizi informujete diváky o aktuální dopravní situaci. Máte řidičák?
Ano, řídím od osmnácti let. Po Praze ale často využívám MHD. Je to většinou rychlejší a člověk nemusí ztrácet další čas hledáním parkovacího místa.

Lidovky.cz: Co byste poradila řidičům, kteří stojí v zácpě a vztekají se?
Pustit si hudbu nebo vyřídit telefony, které jindy nestíhají, samozřejmě pokud mají hands-free. Já takhle třeba volám mamince. U míst, kde jsou ty zácpy dennodenní bych doporučila zvážit, jestli opravdu není rychlejší hromadná doprava. A to nejenom v Praze, ale třeba i u proklínané D1. Mám hodně příbuzných na Moravě, kam jsme s rodiči celý život jezdili vlakem, takže to je moje srdcová záležitost. Ve vlaku jsem přečetla spousty knížek, učila se do školy, ale příjemně se mi v něm i odpočívá, když pozoruji ubíhající krajinu a v klidu si třídím myšlenky.

Lidovky.cz: Jak trávíte volný čas? Spíše s knihou, nebo aktivně sportem někde v přírodě?
Teď s podzimem si ráda zalezu pod deku s knížkou nebo filmem, ale nemohla bych žít ani bez pohybu a přírody. Cvičím sice většinou doma, na to mám už svoje jógové a posilovací sestavy, díky kterým se protáhnu i zapotím. Na procházky v přírodě je pak čas spíš o víkendech.

Jana Marečková

Jana Marečková


Lidovky.cz: V roce 2009 jste vyhrála studentskou Miss. Myslíte si, že to v životě mají krásné ženy těžší, nebo lehčí?
Začnu trochu zeširoka, protože téma fyzické atraktivity mě zajímá už od vysoké školy, kde jsem se mu věnovala v rámci oboru Etologie člověka. Na vzhledu je totiž zajímavé, jak si ho lidé podvědomě spojují s různými vlastnostmi. A tak nemusí být určité tělesné parametry vždycky výhodou. Osobně jsem se třeba setkávala s tím, že u lidí, kteří mě vnímali jako atraktivní, jsem zároveň narážela na předsudky, nebo mě vnímali jenom skrz vzhled a bylo těžké s nimi spolupracovat. Záleží tedy na okolnostech.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...