Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Odchod Drtinové mě mrzí lidsky i profesně, říká moderátor Železný

Noví moderátoři Událostí - Jakub Železný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noví moderátoři Událostí - Jakub Železný | foto: Česká televize

PRAHA Před měsícem se stal vedoucím moderátorů zpravodajství ČT, teď jeho kolegové Daniela Drtinová a Martin Veselovský, kritici poměrů v televizi, odchází. Jakuba Železného rozhodnutí moderátorů mrzí a považuje ho za chybu. Je však přesvědčen, že ČT najde vhodné nástupce. O důvodech jejich odchodu spekulovat nechce.

Lidovky.cz: Mluvil jste s Danielou Drtinovou a Martinem Veselovským o jejich budoucnosti ve zpravodajství ČT?
S Danielou Drtinovou jsem v intenzivním kontaktu, protože jsme si byli vždycky lidsky blízko, takže mě její odchod velmi lidsky mrzí, jsme přátelé. Řekl jsem to jí i mým nadřízeným, že jsem přesvědčen, že je to škoda i profesně. Na druhou stranu je to její rozhodnutí, na které má právo a já jí upřímně přeju, aby se jí dařilo. S Martinem Veselovským jsem si vyměnil pás esemesek, kde jsem mu napsal, že je mi moc líto, že odchází.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Snažil jste se Danielu Drtinovou přesvědčit, aby neodcházela?
Ano, už dříve jsem jí říkal, když měla tyto tendence, že kdyby to mělo skončit jejím odchodem, byla by to chyba. To samé jsem říkal i svým nadřízeným, protože mám ve zvyku mluvit se všemi stejnou řečí.

Lidovky.cz: Mohl být důvod jejich odchodu jiný, než jaký oficiálně uvedli?
Teď odpovím tak, jak nám často odpovídají politici: byla by to spekulace. Teď opravdu nevím. Pokud Daniela Drtinová uvedla nějaké důvody (D.Drtinová řekla, že se rozhodla skončit poté, co ČT přišlo se záměrem vysílat pořad Interview Daniely Drtinové pět dní v týdnu místo čtyř - pozn. red.), tak předpokládám, že jsou to ty hlavní důvody a mně nepřísluší o nich spekulovat a přemýšlet, jestli za tím nebylo něco jiného. Daniela Drtinová odchází, je mi to líto, ale beru to pragmaticky a zajímá mě, jaké budou další personální kroky, které by měly tyto odchody vyřešit.

D. Drtinová a M. Veselovský odchází z ČT

  • Daniela Drtinová do loňského srpna uváděla Události, komentáře. Poté, co byla odvolána dostala pořad Interview Daniely Drtinové.
  • Martin Veselovský byl 6 let jednou z hlavních tváří pořadu Události, komentáře. Kromě toho pracuje v Českém rozhlase.
  • Oba moderátoři patřili v minulosti mezi silné kritiky vedení televize.
  • Podle ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala bude do 14 dní jasné, kdo oba moderátory nahradí.

Lidovky.cz: Poznamenají tyto odchody kvalitu zpravodajství?
To je dvousečné. Když odchází profesionálové, tak vyhlašovat, že to nic neznamená a je to v pořádku, by nebylo správné. Ale na druhou stranu, kdyby si s tím ČT neporadila, znamenalo by to, že nedokáže vychovávat další profesionály a já jsem přesvědčený o tom, že to dokáže.

Lidovky.cz: Víte, kdo by mohl moderátory nahradit? O některých jménech se už spekuluje.
To by mě zajímalo, o jakých jménech se spekuluje.

Lidovky.cz: Například o Zuzaně Tvarůžkové nebo Danielu Takáčovi.
Pokud někdo spekuluje o špičkových profesionálech, kterými ČT disponuje, znamená to, že takové úvahy mají určitě nějakou logiku, ale také to znamená, že ČT má dost profesionálů, kteří mohou přijít na velmi zodpovědná místa.

Lidovky.cz: Takže to bude někdo ze zpravodajství ČT?
Moji nadřízení říkali a já s tím souhlasím, že budeme především hledat z vlastních zdrojů. K těmto jménům, co jste řekl, si můžete přiřadit opravdu jen pár dalších jmen, protože zase nedisponujeme armádou špičkových moderátorů. Takže si nedokážu představit, že by ty úvahy o nových moderátorech Událostí, komentářů a Interview šly jiným směrem než ke jménům, která jsou uvnitř ČT.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...