Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Odkloníme ukradené miliony. Se slevou, nabízí recesistický web

Odklon.cz - web, který radí, jak ulít peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odklon.cz - web, který radí, jak ulít peníze. | foto: Reprofoto

PRAHA Potřebujete odklonit miliony? Na internetu se objevila stránka, která radí, jak na to. "Maximální netransparentnost, ohromující jednoduchost a relativní etika je naše hlavní motto," zní heslo webu odklon.cz, který si utahuje z korupčníků.

V posledních týdnech korupce lidi inspiruje. Po recesistické cestovce Currupttour se nyní objevila internetová stránka, která si vzala na mušku vyvádění peněz přes daňové ráje. A pozornější čtenář se nemůže ubránit pocitu jisté podobnosti s projekty tzv. Šachtovců, tedy advokátní kanceláří Šachta and partners.

Ta proslula svým zapojením v obchodech pražského kmotra Ivo Rittiga a podezřelými převody peněz při kšeftech s pražským dopravním podnikem.

ĆTĚTEVÍCE:

"Velmi si uvědomujeme, že v době lačnosti některých médií po různých aférách a díky krátkozrakým špinavým praktikám některých politických stran, kdy umožňují přístup novinářům k čistě tajným dokumentům, je potřeba solidního partnera pro odklánění některých vašich prostředků," stojí v úvodu webu.

Ceník služeb serveru odklon.cz

Odklon.cz - ceník služeb.

"Během několika let se nám podařilo vytvořit maximálně nepřehledný systém toku finančních a majetkových struktur tak, aby nebylo v silách jakéhokoli státu či policie cokoli zjistit," pokračuje text v kapitole Jak to funguje.

Návod zní jednoduše

"Vlastníme desítky firem v různých částech světa, se kterými nemá Česká republika uzavřeny smlouvy o spolupráci, což nám umožňuje nekontrolovatelně převádět finanční prostředky a majetková práva jakýmkoli třetím stranám a našim klientům bez vědomí patřičných orgánů v ČR."

"Co tím sleduju? Potřeboval jsem se vybít, to je asi tak všechno," vysvětlil serveru Lidovky.cz tvůrce Viktor Mastník.

Postava v pravé části webu, která je překryta nápisem Odklon.cz, ovšem nápadně připomíná právníka Davida Michala, advokáta kanceláře Šachta & Partners, jenž v kauzách DPP a Iva Rittiga vystupuje.

Mastník se protiakce nebojí. "Nejdříve jsem uvažoval, jestli mám skrývat vlastnictví domény, ale pak jsem si řekl, že já se nemám za co stydět. O nic nejde, je to jen taková vtipná věc," říká.  

Jeho recept na úspěch na stránkách zní: "Naše sdružení funguje až na několik málo transakcí naprosto spolehlivě a vždy jsme vše bez problémů ustáli. Nejlepší referencí jsou naši spokojení a bohatí klienti. Buďte ještě víc bohatí, život je krátký!"

Hajzlíku, má tě policie

Co se stane, když zájemce klikne na odkaz "mám zájem o odklon"? Objeví se sdělení: Je nám líto, že jste takový hajzlík. Vaší IP adresu má policie.

Odklon.cz - web, který radí, jak ulít peníze.

Ze zájmu jsem šokovaný, říká tvůrce stránek Viktor Mastník

Co stvořením webu Odklon.cz sledujete?
Potřeboval jsem se vybít, to je asi tak všechno. Poslední dva roky podnikám a když čtu o všech těch aférách, tak cítím trochu beznaděj. Tímhle jsem si aspoň trochu ulevil. Nic dalšího za tím není.

Nebojíte se nějaké odvety?
Nebojím. Nejdříve jsem uvažoval, jestli mám skrývat vlastnictví domény, ale pak jsem si řekl, že já se nemám za co stydět. Takže jsem to nechal. Odvety se nebojím. O nic nejde, je to jen taková vtipná věc.

Myslíte si, že mezi lidmi vzbudíte zájem?
Stránky jsem spustil předevčírem a už je vidělo pět tisíc lidí, takže jsem docela v šoku. To jsem dal odkaz jen na Facebook, takže je to paráda. Jsem spokojený.

Připravoval jste stránky sám, nebo na nich pracovala agentura?
Ne, to ne. Já jsem napsal texty a kamarád mi stránku jen naprogramoval.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...