Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

ODS navrhuje zrušit poplatky za ČT i rozhlas a ekonomicky je zestátnit

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Do předčasných parlamentních voleb jde ODS mimo jiné s plánem rozsáhlých změn v mediální oblasti, zejména v médiích veřejné služby. Zvažuje třeba zrušit koncesionářské poplatky za Českou televizi a rozhlas a nahradit je přímým příjmem ze státního rozpočtu.

Zároveň připouští, že peníze na tvorbu "veřejnoprávních" pořadů by mohli dostávat i komerční vysílatelé, a to z grantů. "Veřejná služba může být na základě grantového systému podporována u každého subjektu, ne pouze u tzv. veřejnoprávních médií," uvádí.

"Zvážíme zrušení koncesionářských poplatků a hrazení veřejné služby přímo ze státního rozpočtu prostřednictvím Rady veřejné služby," píše ODS ve svém dnes zveřejněném volebním programu. Návrhem zákona, který sleduje tentýž cíl, se už od května zabývá Senát, předložil jej právě senátor ODS Richard Svoboda.

Zmíněnou "Radou veřejné služby" přitom nyní strana míní nový orgán, který by nahradil dosavadní kontrolní orgány všech tří tuzemských veřejnoprávních médií – Radu České televize, Radu Českého rozhlasu a Radu České tiskové kanceláře (ČTK).

Privatizovat ČTK

Posledně jmenovaná rada by přitom podle jiné varianty ODS mohla zaniknout, a to spolu s uvažovaným přechodem agentury do soukromých rukou.

ČTK je totiž narozdíl od České televize a rozhlasu je ČTK už déle ekonomicky soběstačná, od roku 1996 ji nepřispívá stát ani občané svými poplatky. "Prosazujeme privatizaci České tiskové kanceláře a zrušení Rady ČTK," plánuje teď ODS. O privatizaci agentury se přitom mluví od rozpadu federace, zatím se ale neuskutečnila.

Místo dvou regulátorů jedna "technická rada"

Změnit se může i systém regulace vysílání. Občanští demokraté totiž navrhují sloučit Radu Českého telekomunikačního úřadu a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání v jeden orgán, který nazývá "technickou radou".

ČTÚ se dnes zabývá regulací trhu elektronických komunikací a poštovních služeb, zatímco rada pro vysílání uděluje licence rádiím a televizím a dohlíží i na vyváženost a mravní nezávadnost jejich vysílání.

Různé pohledy na financování ČT a ČRo

Jak dokazují dosud zveřejněné volební programy, v pohledu na to, kde mají ČT a Český rozhlas brát peníze na svou činnost (dosud  většinu mají právě z poplatků, pak také z reklamy a vlastní obchodní činnosti), nejsou parlamentní strany jednotné.

Podobně jako ODS, i KSČM navrhuje "otevřít otázku financování veřejnoprávních medií místo koncesionářskými poplatky dotacemi ze státního rozpočtu", a přitom "zachovat veřejnoprávní televizi a rozhlas".

Naproti tomu KDU-ČSL prohlašuje: "Jsme proti zrušení koncesionářských poplatků."

Zelení vedle toho odmítají "návrat velkého množství reklamy do vysílání ČT" a navrhují třetí cestu: veřejnoprávní televizi by podle nich spíš měly přispívat komerční televize a rádia.

"Jako přijatelné řešení vidíme podle vzoru Nizozemska a Finska zavedení povinného příspěvku, který by médiím veřejné služby poskytovaly soukromé televizní a rozhlasové stanice za to, že z vysílání reklamy mohou čerpat značné příjmy," uvádějí Zelení.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.