6. října 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Oetkerová: Německo stojí na rodinných firmách

Johanna Oetkerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Johanna Oetkerová | foto: RICHARD CORTÉS

PRAHA Rodinné společnosti, které zůstávají jedním z pilířů německé ekonomiky, nejsou orientovány na krátkodobé vydělávání peněz. „Vidím v tom velkou výhodu,“ říká Johanna Oetkerová ze známé německé podnikatelské rodiny. Podobný dlouhodobý přístup doporučuje i českým firmám, jež vznikly po sametové revoluci. Sama Oetkerová má na starosti vzdělávací větev rodinného byznysu, pod niž spadá i pražský Bankovní institut.

LN Váš rodinný byznys má více než stoletou tradici. V Česku jsou rodinné firmy pochopitelně mnohem mladší, většinou byly založeny po sametové revoluci. Nyní se tu v řadě případů mluví o potřebě velkých změn, o nutnosti rodinný byznys razantně transformovat. Nečekají i vás do budoucna zásadní změny?
Jedním ze zásadních důvodů toho, proč je Německo ekonomicky úspěšné, je právě velké množství tamních rodinných firem. Teď nemám na mysli jenom velké skupiny, ale hlavně malé rodinné společnosti. Tyto firmy totiž nejsou orientovány na krátkodobé vydělávání peněz, jsou zaměřeny na dlouhodobé působení – někdy v lepších, jindy v horších časech. Vidím to jako velkou výhodu.

Nemusíme se každý týden nebo měsíc trápit momentálními čísly, věnujeme se dlouhodobější perspektivě. Toto bych doporučila i českým firmám, které vznikly po sametové revoluci. Když rychle kupujete, prodáváte a vůbec děláte rychlý byznys, nevytváříte žádné velké hodnoty. Důležité je mít vizi a dlouhodobě rozvíjet byznys.

LN Musíte ale přemýšlet o tom, jak se potýkat s moderní formou kapitalismu, kam patří burzy, finanční produkty, technologické změny a podobně. To vše přece může ovlivnit váš byznys.
To samozřejmě může. Určitě musíte věnovat velkou pozornost například digitální revoluci, vizi průmyslu 4.0. A zvlášť to platí pro tradiční odvětví, jako jsou ta naše. Jsem přesvědčena, že když se důsledně věnujete potřebné přípravě, analýze různých trendů a sledujete, co se děje ve vašem odvětví, nemáte se čeho bát. Uvážlivě a postupně hledáte správná řešení. To se týká také změn kapitalismu. Mimochodem, my nejsme aktivní třeba v bankovnictví.

LN Ale některé vaše společnosti jsou na burze...
Samozřejmě. Ale jak říkám – když se důkladně připravujete a děláte dobře svůj byznys, nemáte se ani v tomto ohledu čeho bát.

LN Zmínila jste průmyslovou digitální revoluci, což je záležitost, kterou hodně propaguje německá vláda. Může tady kabinet sehrávat nějakou významnější roli?Může v něčem pomoci. Ale celkově mám pocit, že už spíše skáče do rozjetého vlaku, chce být u toho. Celá německá ekonomika se tím dávno zabývá. Ve strojírenství dnes vidíte roboty na každém rohu.

Jan Žižka

Autor

Jan Žižkajan.zizka@lidovky.czČlánky