Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Online obsesí trpí už i děti. Korea bojuje proti závislosti

Chytrý mobilní telefon N9 od firmy Nokia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chytrý mobilní telefon N9 od firmy Nokia. | foto: Reuters

Když Kim Nam-he varuje třídu desetiletých jihokorejských školáků sledujících ji široce otevřenýma očima, že stojí na prahu závislosti měnící je v "bezmyšlenkovité otroky", nikdo ani nedutá. Pochmurná prezentace této sociální pracovnice následuje po rychlém průzkumu nazvaném 'Kdo je vaše skutečná rodina?'. Žáci v něm srovnávali čas, který tráví na svém chytrém telefonu s časem, který tráví společně s příbuznými.

Jižní Korea se pyšní svou vysokou technickou vyspělostí, včetně ultravysoké rychlosti připojení mobilních telefonů místního výrobce Samsung. Hrdost ale začíná vytlačovat strach z digitální závislosti, kdy dokonce už předškolní děti vykazují příznaky IT obsese.

ČTĚTE TAKÉ

Země dlouhodobě propaguje internetové technologie jako klíčový motor ekonomického růstu a hlavní město Soul je často označováno za "nejpropojenější" na planetě. Kolem 70 procent z 50 milionů obyvatel Jižní Koreje má chytrý telefon, což je podle marketingové společnosti eMarket nejvyšší procento na světě.

Právě kvůli fixaci země na cokoli digitálního si ale rodiče začínají dělat starosti, jaký dopad to má na malé - a někdy i hodně malé - děti. Takové obavy sdílejí vyvinuté ekonomiky napříč světem, jihokorejská vláda ovšem v reakci na ně zašla nejdále.

"Cítíme naléhavou potřebu vyvinout masivní úsilí a postavit se sílícímu nebezpečí on-line závislosti, zvláště pak s ohledem na popularitu chytrých zařízení," uvedla vláda, když v polovině června představila nový balíček opatření.

Součástí iniciativy, organizované ve spolupráci ministerstev školství a zdravotnictví, vyžaduje od škol, aby odučily speciální hodiny věnované internetové závislosti. Mají také organizovat prázdninové "výcvikové tábory", které studenty jejich závislosti zbaví.

Závislost na mobilu

Podle vládních údajů mělo v roce 2012 více než 80 procent Jihokorejců ve věku 12 až 19 let chytrý telefon; v porovnání s rokem 2011 to byl dvojnásobek. Téměř 40 procent z nich tráví více než tři hodiny denně posíláním vzkazů na Twitter, komunikací na různých chatech nebo hraním her, a to navzdory snahám učitelů zabavit na začátku školního dne všechna podobná zařízení a vrátit je až po vyučování. Každoroční vládní zpráva odhaduje, že téměř 20 procent teenagerů je na svých chytrých telefonech závislých.

Jak je závislost definována?

Závislost je definována celou škálou kritérií, včetně úzkosti a deprese při odebrání telefonu, opakovaného selhání snahy zkrátit čas trávený na chytrém telefonu i většího pocitu štěstí při jeho používání než s rodiči nebo přáteli.

Tento problém se neomezuje pouze na teenagery a vládní vzdělávací politika se soustřeďuje také na první stupeň základních škol a dokonce i na předškoláky.

"Mnoho mladých matek v současnosti nechává své děti hrát si celé hodiny s chytrými telefony, aby od nich měly doma klid. To považuji za velmi nebezpečné," upozorňuje psychiatr I Čung-hun. "Čím mladší jsou, tím snáze se stanou závislými," dodal.

Jižní Korea si je nepříjemně vědoma tragických následků, jaké ze závislosti na internetu mohou plynout. V loňském roce byla zadržena žena, která porodila dítě na záchodcích internetové kavárny, kde celé dny hrála hry.

Dítě tam nechala. A v roce 2010 policie zatkla manželský pár, který nechal své tříměsíční dítě vyhladovět k smrti, protože byl posedlý hraním on-line hry. Mimochodem - ta hra byla o vychovávání virtuálního dítěte.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...