30. července 2015 23:50 Lidovky.cz > Byznys > Média

Opožděný tunel: Blanku čekají osudové testy, kabely jsou v dezolátním stavu

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Do magického 20. září zbývá měsíc a půl. Toto datum pražští politici určili jako den, kdy se po deseti letech otevře tunelový komplex Blanka za 37 miliard korun. Jenže optimismus je třeba krotit

V následujících týdnech totiž stavbu čekají komplexní zkoušky. Vzhledem k problémům je možné, že pražská radnice bude muset termín otevření opět posunout. Podle zjištění LN nejistota plyne především z nového znaleckého posudku, který před několika týdny přistál radním na stole. Dokument poukazuje na dezolátní stav kabelů. Pražští politici se děsí jeho zveřejnění, neboť odložení termínu otevření by pro ně mohlo mít nepříjemné důsledky.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Klokánky na dotaci nečekají, cílí na kraje

Prodáme dvě nemovitosti, co nejrychleji, první bere. Fond ohrožených dětí řeší, jak ustát finanční krizi. Vláda pro něj totiž opět neschválila dotaci. O mimořádném příspěvku ve výši 20 milionů korun chce jednat až za tři týdny. Organizace, která spravuje zařízení pro děti v krizové situaci Klokánky, má do té doby odevzdat podrobný plán restrukturalizace.

  • REPORTÁŽ: My a náckové? Kdepak, jen pravoradikální nacionalisté

Zaza pohladí kapotu stařičkého vozidla, které připomíná něco mezi vyřazeným vesmírným tělesem a hromadou starého železa. „Tohle je barva zralých klasů. Takhle vypadá místní půda. A tohle je barva křovisek, která tady hojně bují všude kolem,“ říká něžně.

Zaza je Gruzín. To on vymyslel nový design, který má zachránit posádce bojového vozidla pěchoty život. V celém Mariupolu všichni ihned poznají, že v tomhle autě natřeném ve stylu Zaza jede někdo z dobrovolnického praporu Azov.

  • LÉTO LN: Albánie: kráska stále utajená

Ceny nižší než v Česku, pláže stejně krásné jako v Řecku nebo Chorvatsku, ale bez davů turistů, k tomu divoké hory i památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Albánie je země, která za návštěvu stojí. 

Najdete na Lidovky.cz