Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Opozice získá právo publikovat v obecním tisku asi až příští rok

Tiskárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiskárna | foto: Lidové noviny

PRAHA Opoziční zastupitelé možná získají ze zákona právo publikovat v obecních novinách až od příštího roku, ne od září, jak navrhla vláda. Čtyřměsíční odklad doporučil minulý týden sněmovní kulturní výbor.

Novela tiskového zákona má stanovit, že všichni členové zastupitelstva budou muset dostat přiměřený prostor pro publikování svých názorů v radničním periodiku. Pokud opozice prostor přesto nedostane, bude mít vydavatel povinnost zajistit institut "doplňující informace". Členové zastupitelstva tak budou mít právo na dodatečné uveřejnění požadovaného sdělení. O tom, který termín nakonec bude platit, rozhodne dolní komora koncem dubna.

ČTĚTE TAKÉ:


Opatření je reakcí na zneužívání obecních novin k jednostrannému informování ve prospěch vedení radnic. Kritické příspěvky zastupitelů a čtenářů bývají redakcemi těchto tiskovin odmítány. Podle ministryně kultury Aleny Hanákové z TOP 09 navrhovaná úprava posílí práva opozice a také informovanost občanů o činnosti jejich zastupitelů. Novela má také snížit riziko korupčního prostředí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Občanské sdružení Oživení v průzkumu z roku 2007 zjistilo, že se v 72 procentech radničních listů objevovaly články místních politiků, které byly v souladu s postoji radnice. Pouze deset procent periodik nabízelo alternativní politické články. Jen čtvrtina periodik poskytovala prostor pro dopisy občanů k politickým tématům, avšak většinou pouze pro kladná vyjádření k radnici.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...