Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Oracle vydal opravy pro Javu, podle expertů ale nestačí

Oracle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oracle | foto: Reuters

BOSTON Americký výrobce softwaru Oracle vydal v neděli večer nouzové aktualizace svého programu Java, aby reagoval na obavy z ohrožení počítačů útoky hackerů. Podle expertů ale vydané opravy zatím počítače dostatečně nechrání.

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti ke konci minulého týdne vyzvalo uživatele počítačů, aby si dočasně deaktivovali program Java. Zdůvodnilo to tím, že v programu experti objevili slabá místa, která mohou využít hackeři ke krádežím identity a dalším zločinům.

Java je široce využívaný počítačový jazyk, který programátorům umožňuje vytvářet internetové aplikace a další programy. Ohrožená verze Javy je určena pro využití v internetových prohlížečích.

ČTĚTE TAKÉ:

Adam Gowdiak z polské firmy Security Explorations, který za poslední rok objevil v Javě několik chyb, řekl, že i po "záplatě", kterou Oracle poskytl, zůstává v programu stále několik kritických bezpečnostních závad.

"Neodvažujeme se říct uživatelům, že je bezpečné Javu opět zprovoznit," řekl. HD Moore z firmy Rapid7, která pomáhá firmám identifikovat hrozby pro bezpečnost počítačů, řekl, že Oraclu může úplné odstranění závad z Javy trvat až dva roky.

Oracle uvedl, že v rámci aktualizace opravil dvě slabá místa verze Java 7 pro prohlížeče. Změnil také automatické bezpečnostní nastavení Javy na "vysoké", aby ztížil podezřelým programům běžet na osobních počítačích bez vědomí uživatelů.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?