2. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Orientace LN: Rozhovor s izraelskou spisovatelkou Orly Castel-Bloomovou i Opuštěný Měsíc

Orientace, nejchytřejší čtení na víkend. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orientace, nejchytřejší čtení na víkend. | foto: Lela GeislerováLidové noviny

PRAHA Inkoustově tmavou noc rozsekl strašlivý oranžový záblesk. Zem i moře se začaly třást a stovky tisíc lidských hrdel vydaly užaslý sten. Bylo 7. prosince 1972 a za hromového rachotu se z floridského mysu Canaveral právě odlepila stometrová bílá stéla Apolla 17, aby na lunární povrch dopravila na nějaký ten rok poslední dvojici Pozemšťanů.

Ve čtvrtek uplyne těch let už pětačtyřicet - a stále se tak daleko nikdo další ještě ani nechystá. Měl by ale vlastně vůbec, ptá se Karel Pacner v článku Opuštěný Měsíc.

Po osmdesáti letech došlo díky novému překladu ke znovuobjevení novely Advent islandského autora Gunnara Gunnarsona, příběhu napínavého, dojemného, prostého a okouzlujícího, píše Ondřej Horák v eseji „Tenhle překlad není pro mladý“. Zároveň se ptá, proč zrovna teď zažívá boom vydávání klasických děl světové literatury? Proč vzniká tolik nových překladů? A je vždy nový převod opravdu nezbytně nutný?

Agathu Christie se pokouší vymanit ze škatulky „pokleslého žánru“ Josef Káninský. Nové filmové zpracování „Vraždy v Orient expressu“ (právě teď v našich kinech) je jedním z mnoha projevů sílícího zájmu o ženu, jež dokázala vystoupit z komfortní zóny měšťáctví. Přestože byla oddána nejprve prvnímu, pak i druhému muži a následovala je, svou vnitřní svobodou inspiruje i sto let poté, co začalo vznikat její rozsáhlé dílo.

V pondělí 5. prosince uplyne 150 let od narození tvůrce meziválečného Polska Józefa Piłsudského. Svébytná srovnávací esej „Profesor a maršál - tatíček a dědeček“ ukazuje nečekané množství rysů, které měly oba společné. Nejen zálibu nechat se fotografovat na koni.

„Konzumní kultura zabíjí dobré vtipy,“ říká izraelská spisovatelka Orly Castel-Bloomová. Rozhovor s autorkou, které u nás právě vychází román Textil, připravila Hana Ulmanová. Sociolog Karel Černý pak recenzuje další světový román, který vychází česky, drama Něžná píseň francouzské spisovatelky Leily Slimani, které dostalo loni Goncourtovu cenu. A ženy do třetice: Petr Zídek píše o knize Bytová revoluce – jak ženy dělaly disent, která prezentuje 21 rozhovorů se známými i méně známými aktivistkami Charty 77.

Josef Tuček se věnuje poněkud hororovému tématu – transplantaci lidské hlavy. Italský neurochirurg Sergio Canavero zatím přenáší hlavy mrtvé, živou prý transplantuje do tří let. A historik architektury Zdeněk Lukeš se tentokrát vydal obdivovat krásu pražských vodárenských věží.

Orientace, nejchytřejší čtení na víkend, vychází v sobotním vydání LN.


Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.