Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Orientace LN: Rozhovor s izraelskou spisovatelkou Orly Castel-Bloomovou i Opuštěný Měsíc

Orientace, nejchytřejší čtení na víkend. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orientace, nejchytřejší čtení na víkend. | foto: Lela GeislerováLidové noviny

PRAHA Inkoustově tmavou noc rozsekl strašlivý oranžový záblesk. Zem i moře se začaly třást a stovky tisíc lidských hrdel vydaly užaslý sten. Bylo 7. prosince 1972 a za hromového rachotu se z floridského mysu Canaveral právě odlepila stometrová bílá stéla Apolla 17, aby na lunární povrch dopravila na nějaký ten rok poslední dvojici Pozemšťanů.

Ve čtvrtek uplyne těch let už pětačtyřicet - a stále se tak daleko nikdo další ještě ani nechystá. Měl by ale vlastně vůbec, ptá se Karel Pacner v článku Opuštěný Měsíc.

Po osmdesáti letech došlo díky novému překladu ke znovuobjevení novely Advent islandského autora Gunnara Gunnarsona, příběhu napínavého, dojemného, prostého a okouzlujícího, píše Ondřej Horák v eseji „Tenhle překlad není pro mladý“. Zároveň se ptá, proč zrovna teď zažívá boom vydávání klasických děl světové literatury? Proč vzniká tolik nových překladů? A je vždy nový převod opravdu nezbytně nutný?

Agathu Christie se pokouší vymanit ze škatulky „pokleslého žánru“ Josef Káninský. Nové filmové zpracování „Vraždy v Orient expressu“ (právě teď v našich kinech) je jedním z mnoha projevů sílícího zájmu o ženu, jež dokázala vystoupit z komfortní zóny měšťáctví. Přestože byla oddána nejprve prvnímu, pak i druhému muži a následovala je, svou vnitřní svobodou inspiruje i sto let poté, co začalo vznikat její rozsáhlé dílo.

V pondělí 5. prosince uplyne 150 let od narození tvůrce meziválečného Polska Józefa Piłsudského. Svébytná srovnávací esej „Profesor a maršál - tatíček a dědeček“ ukazuje nečekané množství rysů, které měly oba společné. Nejen zálibu nechat se fotografovat na koni.

„Konzumní kultura zabíjí dobré vtipy,“ říká izraelská spisovatelka Orly Castel-Bloomová. Rozhovor s autorkou, které u nás právě vychází román Textil, připravila Hana Ulmanová. Sociolog Karel Černý pak recenzuje další světový román, který vychází česky, drama Něžná píseň francouzské spisovatelky Leily Slimani, které dostalo loni Goncourtovu cenu. A ženy do třetice: Petr Zídek píše o knize Bytová revoluce – jak ženy dělaly disent, která prezentuje 21 rozhovorů se známými i méně známými aktivistkami Charty 77.

Josef Tuček se věnuje poněkud hororovému tématu – transplantaci lidské hlavy. Italský neurochirurg Sergio Canavero zatím přenáší hlavy mrtvé, živou prý transplantuje do tří let. A historik architektury Zdeněk Lukeš se tentokrát vydal obdivovat krásu pražských vodárenských věží.

Orientace, nejchytřejší čtení na víkend, vychází v sobotním vydání LN.


Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...