Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Osamělí osmdesátníci se naučili skypovat, teď spolu žijí a plánují život

Důchodci - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Co může být na stáří pěkného? Třeba to, že když se zamilujete, můžete randit od rána do večera. A že se zamilujete úplně stejně jako ve třiceti, je jisté. Pozdní láska k tomu prodlužuje život. A bývá při tom docela legrace.

Ti dva, kterým v malé obci ve středních Čechách přezdívají „správná dvojka“, se seznámili díky skypu. Hana dostala počítač ke svým osmdesátým narozeninám od dcery. Učit se nové technologie se jí zprvu moc nechtělo. Když dárek nechávala bez povšimnutí, její dcera se dopálila. „Začala ho vytahovat ze zásuvky a tehdy jsem si řekla, že bych měla přestat dělat fóry. Takový drahý dárek mi přivezla!“ vypráví Hana, která si přála, aby redakce diskrétně neuváděla její příjmení.

Skype „ovládla“ poměrně brzy. Ostatně možnost komunikovat pomocí videokamery, zadarmo, je mezi starší generací poměrně oblíbená kratochvíle. Pokud tedy máte komu volat. „Moje kamarádky už zemřely, a děti chodí do práce,“ říká Hana u sebe v kuchyni.

Jana, muže jejího věku, potkávala občas na procházce se psem, prohodili spolu pár slov. „Ptal se mě. jak se mám a já, že jsem naučila skypovat, ale nemám komu volat,“ vypráví dnes třiaosmdestátiletá dáma. Co na to Jan? Je sice ještě o tři roky starší než ona, ale skype má taky. A pokud jde o volání, co kdyby si občas brnkli navzájem? 

Znělo to poměrně bláznivě. Vdova a vdovec z malé vísky, téměř sousedé, jejichž zahrádky se navzájem dotýkají, si volají přes skype.

„Tak nějak se to postupně vyvinulo a teď už bydlíme tři roky spolu. Láska kvete v každém věku. Jsme moc moc spokojení,“ pochvaluje si šestaosmdesátiletý pan Jan, který se právě vrátil ze zahrádky, kam zašel pro petržel. Je totiž před obědem. A jeho paní vaří. On zatím vyspraví rozbité židle.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...