Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Oxford vydal nový slovník, obsahuje vuvuzelu i 'odpřátelit'

Z vuvuzely vycházejí při troubení kapičky slin, na kterých mohou cestovat viry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z vuvuzely vycházejí při troubení kapičky slin, na kterých mohou cestovat viry | foto: ČTK

LONDÝN Plastové trubce vuvuzele, jejíž hukot takřka bez přestání doprovázel letošní mistrovství světa v kopané v Jihoafrické republice, se podle australského serveru abc.net.au dostalo další formy nesmrtelnosti. Spolu s dalšími tisíci slovy byla zařazena do nejnovějšího vydání Oxfordského slovníku anglického jazyka (Oxford Dictionary of English), který má odrážet vývoj v používání anglických slov.

Hospodářská krize a s ní spojené termíny v něm bodovaly několikrát.

Zaneseno bylo slovo "toxic debt" pro popis dluhu, jenž s velkou pravděpodobností nebude splacen, nebo "quantitative easing" jakožto uvolňování nových peněz do oběhu centrální bankou. O utahování opasků podle Reuters svědčí slovo "staycation" užívané pro dovolenou, při které se nejede za hranice.

Co je to Vuvuzela.

Dvě miliardy slov

Oxfordský slovník anglického jazyka vyšel poprvé v roce 1998. Jeho třetí vydání, bohatší o 2000 slov a frází se objevilo dnes. Jak uvedla agentura Reuters, odborníci ho sestavili na základě analýzy dvou miliard slov zachycených na různých místech od románů po komentáře na internetu.

Nástup sociálních medií, jehož anglický ekvivalent se rovněž zařadil mezi nováčky, přinesl pojem "defriend" používané pro vyřazení ze seznamu přátel na webových stránkách zaměřených na vytváření kontaktů, či slovo "tweetup" pro setkání uskutečněné prostřednictvím zpráv na síti Twitter.

Úspěch dále slavily "bromance" alias blízké nesexuální přátelství dvou mužů, nebo "frenemy" označující přátelení se s někým přes hluboké nepřátelství.

Podle ředitele australského střediska pro slovní zásobu Bruce Moora citovaného serverem abc.net.au je zajímavé, jak rychle vuvuzela našla do slovníku cestu.

"Před dvaceti lety platilo, že jste skutečně museli čekat asi pět let a být si jisti, že slovo znělo a bylo zaslechnuto v mnoha kontextech, než jste ho zařadili do slovníku," podotkl.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.