Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Oxford vydal nový slovník, obsahuje vuvuzelu i 'odpřátelit'

Z vuvuzely vycházejí při troubení kapičky slin, na kterých mohou cestovat viry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z vuvuzely vycházejí při troubení kapičky slin, na kterých mohou cestovat viry | foto: ČTK

LONDÝN Plastové trubce vuvuzele, jejíž hukot takřka bez přestání doprovázel letošní mistrovství světa v kopané v Jihoafrické republice, se podle australského serveru abc.net.au dostalo další formy nesmrtelnosti. Spolu s dalšími tisíci slovy byla zařazena do nejnovějšího vydání Oxfordského slovníku anglického jazyka (Oxford Dictionary of English), který má odrážet vývoj v používání anglických slov.

Hospodářská krize a s ní spojené termíny v něm bodovaly několikrát.

Zaneseno bylo slovo "toxic debt" pro popis dluhu, jenž s velkou pravděpodobností nebude splacen, nebo "quantitative easing" jakožto uvolňování nových peněz do oběhu centrální bankou. O utahování opasků podle Reuters svědčí slovo "staycation" užívané pro dovolenou, při které se nejede za hranice.

Co je to Vuvuzela.

Dvě miliardy slov

Oxfordský slovník anglického jazyka vyšel poprvé v roce 1998. Jeho třetí vydání, bohatší o 2000 slov a frází se objevilo dnes. Jak uvedla agentura Reuters, odborníci ho sestavili na základě analýzy dvou miliard slov zachycených na různých místech od románů po komentáře na internetu.

Nástup sociálních medií, jehož anglický ekvivalent se rovněž zařadil mezi nováčky, přinesl pojem "defriend" používané pro vyřazení ze seznamu přátel na webových stránkách zaměřených na vytváření kontaktů, či slovo "tweetup" pro setkání uskutečněné prostřednictvím zpráv na síti Twitter.

Úspěch dále slavily "bromance" alias blízké nesexuální přátelství dvou mužů, nebo "frenemy" označující přátelení se s někým přes hluboké nepřátelství.

Podle ředitele australského střediska pro slovní zásobu Bruce Moora citovaného serverem abc.net.au je zajímavé, jak rychle vuvuzela našla do slovníku cestu.

"Před dvaceti lety platilo, že jste skutečně museli čekat asi pět let a být si jisti, že slovo znělo a bylo zaslechnuto v mnoha kontextech, než jste ho zařadili do slovníku," podotkl.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?