5. února 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Palestinský list má problémy kvůli kresbě ukazující Mohameda

Palestinský prezident Mahmoud Abbas během setkání s šejkem  Ahmed Mohamed... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinský prezident Mahmoud Abbas během setkání s šejkem Ahmed Mohamed... | foto: Reuters

RAMALLÁH Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás nařídil vyšetřit okolnosti kolem kresby proroka Mohameda, kterou zveřejnil list samosprávy Al-Haját al-Džadída. Muž v islámském oblečení na obrázku stojí nad zeměkoulí a rozhazuje po ní z pytlíku ve tvaru červeného srdce semínka. V popisku stojí Prorok Mohamed.

Islám zakazuje jakékoli zpodobování Mohameda. Dva muslimové kvůli karikaturám proroka v lednu zabili v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo 12 lidí. Abbás se po útoku zúčastnil pařížského podchodu uspořádaného na protest proti atentátu.

ČTĚTE TAKÉ:

Palestinská agentura VAFA oznámila, že teď nařídil vyšetřování palestinského případu a „akci, která odstraší osoby odpovědné za tento strašný omyl“.

Al-Haját al-Džadída obrázek zveřejnil 1. února, avšak jeho autor Muhammad Sabáana na Facebooku napsal, že neměl v úmyslu nikoho urazit. Muž na obrázku prý není Mohamed, ale muslim, který plní poselství islámu. „Je to symbolická postava zpodobující islám a roli muslimů, jíž je šíření světla a lásky k lidstvu“, napsal kreslíř.

Sabáana je známým karikaturistou a v minulosti měl kvůli své práci potíže také s izraelskými úřady. Před dvěma lety ho Izraelci zadrželi na hranici Jordánska a Západního břehu Jordánu a drželi ho pět měsíců ve vězení. Obvinili ho ze spolupráce s radikální skupinou Hamas, protože ilustroval knihu svého bratra, který je členem této organizace.

Lidovky.cz, ČTK