Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Elektronické, nebo papírové? E-knihy uživatele internetu netáhnou

Čtečka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtečka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Tři čtvrtiny lidí s přístupem na internet si zatím nepořídily žádnou knihu v elektronické verzi. Čtenářskou zkušenost s ní nicméně mají čtyři z deseti. Vyplývá to z výzkumu společnosti MEDIARESEARCH ve spolupráci s Českým národním panelem. Průzkum ukázal, že alespoň jednou týdně čte knihy polovina populace, která je aktivní na internetu.

Tento poměr se ale zatím neprojevil na rozmachu elektronických knih, u nichž téměř tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že si nikdy žádnou e-knihu nepořídily. Dvě pětiny o tom ani neuvažují. Naopak o koupi některé z elektronických knih přemýšlí 21 procent a 13 procent jich uvažuje o jejich stažení z internetu zdarma.

Podle odborníků právě nastala éra elektronických knih, o které se už nejméně deset let mluví.

Přístroj umožňující čtení elektronických knih vlastní 71 procent internetové populace - nejčastěji jde o počítač, notebook či mobilní telefon, v pětině případů o tablet a v devíti procentech o čtečku.

Polovina z těch, kteří už někdy četli nějakou e-knihu, je čte na notebooku, necelá třetina na mobilním telefonu, 26 procent na stolním počítači, stejné procento na čtečce elektronických knih a 25 procent na tabletu.

  • Průzkum uskutečnila společnost Mediaresearch, která se zabývá marketingovými a mediálními výzkumy, zpracováním a analýzou dat či marketingovým poradenstvím. Firma rovněž zajišťuje elektronického měření sledovanosti televize či návštěvnosti internetu.
  • Český národní panel je společný projekt výzkumných agentur MEDIARESEARCH, NMS Market Research a STEM/MARK poskytující sběr dat pomocí on-line dotazování v Česku i na Slovensku. Aktuálního průzkumu se zúčastnilo 1008 respondentů z české internetové populace starších 15 let.
,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...