Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Elektronické, nebo papírové? E-knihy uživatele internetu netáhnou

Čtečka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtečka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Tři čtvrtiny lidí s přístupem na internet si zatím nepořídily žádnou knihu v elektronické verzi. Čtenářskou zkušenost s ní nicméně mají čtyři z deseti. Vyplývá to z výzkumu společnosti MEDIARESEARCH ve spolupráci s Českým národním panelem. Průzkum ukázal, že alespoň jednou týdně čte knihy polovina populace, která je aktivní na internetu.

Tento poměr se ale zatím neprojevil na rozmachu elektronických knih, u nichž téměř tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že si nikdy žádnou e-knihu nepořídily. Dvě pětiny o tom ani neuvažují. Naopak o koupi některé z elektronických knih přemýšlí 21 procent a 13 procent jich uvažuje o jejich stažení z internetu zdarma.

Podle odborníků právě nastala éra elektronických knih, o které se už nejméně deset let mluví.

Přístroj umožňující čtení elektronických knih vlastní 71 procent internetové populace - nejčastěji jde o počítač, notebook či mobilní telefon, v pětině případů o tablet a v devíti procentech o čtečku.

Polovina z těch, kteří už někdy četli nějakou e-knihu, je čte na notebooku, necelá třetina na mobilním telefonu, 26 procent na stolním počítači, stejné procento na čtečce elektronických knih a 25 procent na tabletu.

  • Průzkum uskutečnila společnost Mediaresearch, která se zabývá marketingovými a mediálními výzkumy, zpracováním a analýzou dat či marketingovým poradenstvím. Firma rovněž zajišťuje elektronického měření sledovanosti televize či návštěvnosti internetu.
  • Český národní panel je společný projekt výzkumných agentur MEDIARESEARCH, NMS Market Research a STEM/MARK poskytující sběr dat pomocí on-line dotazování v Česku i na Slovensku. Aktuálního průzkumu se zúčastnilo 1008 respondentů z české internetové populace starších 15 let.
,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...