10. ledna 2016 13:35 Lidovky.cz > Byznys > Média

Rok Charlie Hebdo. Podívejte, jak vypadaly titulky časopisu zasaženého tragédií

Francouzský prezident Hollande při vzpomínkové akci  útoku na Charlie Hebdo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Hollande při vzpomínkové akci útoku na Charlie Hebdo. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Pařížské náměstí Republiky v neděli uctilo památku obětí teroristických útoků, které ochromily francouzskou metropoli loni v lednu a v listopadu. Pietního shromáždění v srdci Paříže se zúčastnili představitelé státu, pozůstalí po obětech i lidé, kteří atentáty přežili.

Pamětní desku obětem atentátů odhalili prezident François Hollande a pařížská starostka Anne Hidalgová. Rocker Johnny Hallyday zazpíval píseň Un dimanche de janvier (Jedna lednová neděle), připomínající loňskou ohromnou pařížskou manifestaci několika milionů lidi i zahraničních státníků na znamení neústupnosti před terorem.

K improvizovanému koncertu se připojil pěvecký sbor francouzské armády s písní Jacquese Brela o Paříži. Poté zazněla slova spisovatele Victora Huga po návratu z exilu, že zachránit Paříž je více než zachránit Francii, znamená to zachránit svět, protože Paříž je samo centrum lidstva.

Shromážděním na náměstí Republiky vyvrcholil týden pietních akcí k výročí teroristických útoků.

Atentáty z ledna 2015, které uvrhly Francii do nové éry ohrožení radikálními islamisty, si vyžádaly celkem 17 obětí. Dalších 130 životů si vyžádaly listopadové útoky džihádistů.

Vybrali jsme nejzajímavějších 12 titulních stran týdeníku Charlie Hebdo, které během roku po útocích vyšly.

14. ledna vyšlo první číslo po útocích na redakci Charlie Hebdo.
25. únor a hon na Charlie Hebdo.
ČTK