6. května 2010 16:02 Lidovky.cz > Byznys > Média

Paroubek se rozhodl bojkotovat české deníky včetně LN. Prý jen škodí

Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Sociální demokraté budou do voleb bojkotovat deníky Lidové noviny (LN), Mladou frontu Dnes (MfD), Hospodářské noviny (HN) a také týdeníky Respekt a Reflex. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka jsou to "pravicová média", která vyvolávají atmosféru konfrontace a nenávisti ve společnosti v souhře s českými pravicovými stranami.

"My na otázky a aktivity LN, MfD a HN vůbec nebudeme reagovat a to už ani na této tiskové konferenci," prohlásil Paroubek. Oznámil to den poté, co na mítinku ČSSD v Brně napadl zřejmě opilý muž jedničku jihomoravské kandidátky strany Bohuslava Sobotku a pěstí jej srazil na zem.

ČSSD si už delší dobu stěžuje na provokace, které se dějí na jejích mítincích a obviňuje z jejich organizace ODS a další pravicové strany.

Kdo přináší konfrontaci

LN podle zástupce šéfredaktora Jana Dražana odmítají osočení, že by spolu s dalšími médii přispěly k fyzickému útoku na Sobotku. Pokud se prý Paroubek rozhodl nekomunikovat s pěti médii, která dohromady čte 1,7 milionu lidí, hovoří to samo za sebe.

"Myslím, že si díky tomu může každý udělat obrázek o tom, kdo vnáší do české společnosti styl konfrontace," poznamenal Dražan. Například na předvolební diskuse se šéfy politických stran podle něj LN zvaly předsedy všech velkých stran a Paroubek už tehdy byl jediný, kdo se odmítl zúčastnit a prezentovat své názory voličům.


Šéfredaktor MfD Robert Čásenský řekl, že list bude o ČSSD nadále informovat stejně, jako o všech ostatních stranách.

"Chtějí jen škodit"

Když se dnes novinářka Hospodářských novin na tiskové konferenci pokusila předsedovi ČSSD položit dotaz, přerušil ji poté, co se představila, volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík slovy "další otázka, prosím".

"Jsou prostě média, která nám chtějí jenom škodit. A nemá smysl se s nimi zabývat. Jestli chcete si o nás psát, tak si pište, co chcete," poznamenal předseda ČSSD. Novinářům z ostatních médií poděkoval za "tu větší, tu menší" míru korektnosti.

"Naše zpravodajství je nestranné, objektivní a dává stejný prostor všem relevantním politickým stranám," řekl v reakci na rozhodnutí sociální demokracie šéfredaktor MfD. "Je to rozhodnutí pana Paroubka," poznamenal šéfredaktor HN Petr Šimunek.

Upozornil, že Paroubek je člověk, který aspiruje na funkci premiéra České republiky a přitom rozděluje média na ta, s nimiž se hodlá bavit a ta, se kterými se bavit nehodlá. "Zdá se nám, že to není moudré rozhodnutí. Ale je to jeho rozhodnutí," uzavřel Šimůnek.

Také šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr řekl, že Paroubek si jen přidělává nepřátele. "Nejedná se o šťastné vyjádření, zbytečně to dezintegruje společnost," dodal. Ještě dnešní vydání Reflexu obsahuje velký, byť značně kritický rozhovor s ministrem vnitra a lídrem pražské kandidátky ČSSD Martinem Pecinou.

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.