Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Paroubek utekl z rozhovoru pro Český rozhlas. Nechtěl rozebírat okolnosti návratu do ČSSD

Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek byl hostem pátečního Interview Plus v Českém rozhlase, studio ale po šesti minutách dialogu s moderátorem Michaelem Rozsypalem opustil. Odmítal se bavit o „neužitečných věcech“, jakou je například jeho návrat mezi sociální demokraty. Krajský výbor totiž jeho návrat zamítl.

Paroubkovi podle jeho slov aktivní politika příliš nechybí a návrat do ČSSD zdůvodňoval tím, že chce socialisty podpořit v těžkých časech. Ze strany podle něj odchází měsíčně stovky lidí, a také se potýká s propadem preferencí u voličů. Morální podpora byl tedy primárním důvodem pokusu o návrat, ačkoliv někteří tento krok dle jeho názoru asi chápali jako podání přihlášky na předsedu sociálních demokratů.

Volby podle Paroubka pro ČSSD dopadnou tragicky, což je také důvod skepse premiéra Bohuslava Sobotky a lídra strany Lubomíra Zaorálka z jeho návratu do politiky. Když se však dialog stočil k podání přihlášky v Cerhenicích, začal mít Paroubek ke směřování rozhovoru výhrady, protože Rozsypal narážel na to, že nesplňuje základní podmínku k návratu.

Pokud totiž mezi sociální demokraty chce vstoupit člověk, který byl členem v jiné politické straně, musí jeho návrat dle pravidel ČSSD schválit organizace, v níž byl v minulosti členem. Proti Paroubkově přihlášce se však přazský krajský výbor vyjádřil jednohlasně nesouhlasně. Bývalý premiér založil stranu LEV 21 - Národní socialisté, jíž také předsedal v letech 2011 až 2014, a proto se mu návrat do ČSSD ztížil.

Paroubek se o tomto tématu i přes opakované Rozsypalovy pokusy odmítal vyjadřovat a vyhrožoval opuštěním studia. „Vy nechcete odpovídat na otázky Českého rozhlasu?“ reagoval na jeho odchod moderátor. „Já nevím, proč bych odpovídal na vaše otázky, já chci odpovídat na politické záležitosti a ne tyto záležitosti,“ odvětil při svém odchodu bývalý premiér a po několika minutách odešel.

Rozsáhlý rozhovor s Jiřím Paroubkem pro Lidovky.cz si můžete přečíst zde.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.