14. října 2014 16:19, aktualizováno  22:01 Lidovky.cz > Byznys > Média

Penta koupí polovinu vydavatelství Sme. Redakce odchází

Jestli nás koupí Penta, dáme výpověď, hrozí novináři slovenského listu Sme. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jestli nás koupí Penta, dáme výpověď, hrozí novináři slovenského listu Sme. | foto: Reprofoto

BRATISLAVA Redaktoři Sme potvrdili hromadný odchod poté, co společnost Penta definitivně kupuje polovinu vydavatelství jejich deníku. Co se s vydavatelstvím stane je otázkou. Druhou polovinu stále vlastní slovenský podnikatel Peter Vajda, bez něhož firma nová strategická rozhodnutí přijímat nemůže.

„Teď, když se zdá být téměř nezvratné, že se skupina Penta stane akcionářem vydavatelsví Sme přicházíme o dvě věci, bez kterých se žurnalistika nedá dělat pořádně. Už nemáme jistotu, že budeme moci publikovat svobodně a Penta jako spolumajitel nutně ubere z důvěry našich čtenářů,“ píší redaktoři na webu opentat.sk, který vytvořili v reakci na aktuální situaci. Projekt, který na webu spustili, nese název Nedáme sa opentať s podtitulem Dočasný blog projektu nového nezávislého denníka.

„Penta nikdy nebyla vlastníkem a ani investorem do médií, takže žádný novinář nemá zkušenost s Pentou v roli vlastníka, či investora,“ reagovala Penta, která sice v Petit Pressu nezískala žádný akcionářský podíl, ale je financujícím partnerem transakce pro společnost ze skupiny SITA.

Penta

  • Penta je středoevropská investiční skupina, která byla založena v roce 1994.
  • Působí především ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodě a v realitním developmentu.

Poloviční podíl akcií ve vydavatelství prodává německá skupina Rheinische Post. Ta se se společnostmi SITA a Penta na prodeji dohodla už koncem srpna. Poté začala nabíhat 30denní lhůta, v níž se druhý akcionář, Prvá slovenská investičná spoločnosť (PSIS) podnikatele Petra Vajdu, mohl rozhodnout, zda nabídku dorovná. Alternativní návrh PSIS Němci nepřijali. Budou postupovat podle smlouvy se Sitou a Pentou.

ČTĚTE VÍCE:

Redakcie Sme napsala minulý týden šéfovi Rheinische Post Johannesovi Werlemu otevřený dopis, v němž oznámila, že v případě prodeje Petit Pressu Pentě dají redaktoři výpověď. Novináři v dopisu zmínili největší korupční aféru Gorila, do které se prý Penta zapletla. (více o kauze čtěte zde)

Finanční skupina Penta podle spisu, jenž před třemi lety unikl na internet, podplácela slovenské politiky a vysoké státní úředníky výměnou za vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání dlouhodobě popírá. Zmiňované informace o korupci, jež údajně pochází od slovenské tajné služby, dosud nikdo nepotvrdil.

Protestní dopis podepsalo 70 členů redakce. Za poslední roky jde o největší protestní akci svého druhu na Slovensku.V úterý odpoledne redakce svou výhrůžku potvrdila, jak píše server medialne.etrend.sk

Kromě masové výpovědi vyvstává otázka, jak bude postupovat druhý vlastník vydavatelství, Peter Vajda, bez něhož nemůže Sita s Pentou učinit žádné strategické rozhodnutí. Penta před několika dny uvedla, že o celkový podíl ve vydavatelství zájem nemá, píše slovenský server.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.