Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Peroutkovu cenu dostali Šustrová, Kosatík a Macháček

Petruška Šustrová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petruška Šustrová | foto: ČTK

PRAHA Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2009 získala spolupracovnice Lidových novin Petruška Šustrová, dále Pavel Kosatík a Jan Macháček. Prestižní novinářské ocenění již popatnácté udělilo Sdružení Ferdinanda Peroutky. Osobnosti si ho dnes v podvečer převezmou v panteonu Národního muzea v Praze.

Podle předsedy Sdružení Ferdinanda Peroutky Pavla Pecháčka ocenění dostávají novináři, kteří se nějakým způsobem či rysy své práce podobají významnému českému novináři a publicistovi Peroutkovi. Dodal, že nezáleží pouze na novinářském talentu, ale i na osobnosti oceněného.

Petruška Šustrová se proslavila nejen jako novinářka, ale především jako disidentka. V roce 1969 byla uvězněna za podvracení republiky, stala se signatářkou a mluvčí Charty 77, spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a spolupracovala s několika samizdatovými časopisy.

Kvůli své činnosti mohla pracovat pouze na poště a jako uklízečka, od roku 1982 nemohla sehnat žádné zaměstnání.

"Měli bychom vzdát hold ženám, které se zapojily do riskantní činnosti v disentu. Zvláště těm, které při práci v Chartě ještě vychovávaly své děti. Šustrová jich má pět," řekl Pecháček. "Zbabělost je provinění, které nelze ze člověka sejmout," reagovala Šustrová.

Po listopadu 1989 působila rok ve funkci náměstkyně ministra vnitra. V současné době píše komentáře do Lidových novin, přeložila přes 20 knih a je scénáristkou čtyř dokumentárních filmů.

Také ekonomický novinář Jan Macháček působil v disentu. Podepsal Chartu 77, v letech 1983 až 1986 hrál v undergroundové kapele The Plastic People of the Universe. Od roku 1985 do dneška je kytaristou legendární rockové skupiny Garáž. Po listopadu 1989 se stal redaktorem nově vzniklého týdeníku Respekt, v současné době také píše ekonomické zprávy pro servery iHNed.cz a Respect.cz.

Spisovatel, novinář a literární historik Pavel Kosatík se nejprve věnoval literatuře science-fiction, kterou vydával i v samizdatech. Sepsal také několik knih o historii první republiky, mimo jiné i o Ferdinandu Peroutkovi. Jako novinář pracoval v předních českých denících. Od roku 2008 je šéfredaktorem čtvrtletníku Národní 3, který vydává Akademie věd ČR. Založil nakladatelství Kdo je kdo.

Cena Ferdinanda Peroutky byla založena v roce 1995 ke stému výročí jeho narození. Peroutka (1895 až 1978) mimo jiné za první republiky řídil kulturně politickou revue Přítomnost a přispíval do Lidových novin. Po únoru 1948 emigroval, v zahraničí kromě jiného psal komentáře pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.

Cenu v minulosti dostal například Ivan Medek, Erik Tabery, Michal Kubal nebo Vladimír Mlynář.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.