Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Peroutkovu cenu získali novináři Wollner a Dobrovský

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2015 obdrželi dramaturg a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2015 obdrželi dramaturg a... | foto: ČTK

PRAHA Prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2015 ve čtvrtek v pražském centru DOX dostali dramaturg a šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner a novinář, bývalý disident, politik a překladatel Luboš Dobrovský. Ocenění vyzdvihuje výrazné žurnalistické počiny a osobnosti.

Dobrovský obdržel cenu rovněž za svou celoživotní novinářskou práci. Ve středu oslavil 84. narozeniny, cena je proto podle pořádajícího Sdružení Ferdinanda Peroutky vnímána i jako „malý dárek“.

Rodák z Kolína Dobrovský absolvoval v roce 1960 Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a až do roku 1969 působil v Československém rozhlasu. Člen KSČ z let 1967-1969 byl poté vyhozen ze zaměstnání a pracoval jako skladník, čistič oken a topič. Signatář Charty 77 také redigoval samizdatové publikace.

“V životě Luboše Dobrovského se odrážejí typické osudy českého novináře a intelektuála v druhé polovině dvacátého století. Jak sám říká, už fakt, že se narodil židovskému otci, jej předurčil k tomu, aby celý život překonával překážky. A nebylo jich málo,“ uvedlo sdružení v laudatiu.

Peroutkova cena

  • Laureáti ocenění by podle pořádajícího sdružení měli vykazovat vlastnosti, jež Ferdinanda Peroutku zdobily především. Tedy naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy.
  • Cenu za rok 2014 dostali Petr Třešňák z Respektu a Martin Veselovský z internetové televize DVTV.

V roce 1989 se stal mluvčím Občanského fóra, později nastoupil na ministerstvo zahraničních věcí a poté byl byl ministrem obrany rozpadajícího se Československa. Působil i jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, pak na ministerstvu zahraničí a v letech 1996-2000 byl velvyslancem v Ruské federaci.

Jednoduchá pravidla

Šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Marek Wollner pracuje v České televizi od roku 1999. Před 12 lety opustil post redaktora zpravodajství a pomohl položit základy investigativní žurnalistice v pořadu Reportéři ČT.

Ten dnes patří k nejsledovanějším formátům televizního zpravodajství a ročně nabídne kolem 150 reportáží. Před nástupem do ČT pracoval Wollner v Lidových novinách, týdeníku Respekt a spoluzakládal časopis Týden.

“Sám (Wollner) pro sebe si vypěstoval několik jednoduchých pravidel, kterých se snaží držet. Patří k nim zásada, že novinář má povinnost hledat a odkrývat, co se skrývá za každou odpovědí, a ukázat její pozadí, případnou lež či zlo demaskovat,“ uvedli za sdružení Jan Dražan a Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která také ve čtvrtek cenu předávala.

Články dokládající Zemanovo tvrzení ale nenalezl ani Hrad ani Peroutkova společnost. Kaslová je si jista tím, že Zemanem zmiňované texty neexistují i tím, že její dědeček se nikterak k nacismu nepřikláněl.Kaslová před časem podala žalobu na český stát kvůli výrokům prezidenta Zemana, podle něhož byl Peroutka fascinován nacismem. Dokazoval to citací z článku, jehož autorem je podle něj Peroutka. V době protektorátu podle Zemana novinář napsal několik článků, ve kterých se vyjadřuje pochvalně o Hitlerovi. Zeman uvedl, že je obtížné je dohledat, protože Peroutkovy texty podléhaly cenzuře.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...